Subscribe

Political Consulting India, Political Survey India, Opinion Poll India, Exit Poll, Election Campaigning Campaign Management

List Of ::::::::::::::::::::::::::
 PCs
 MLA
Result

Designed by:
infoelection

infoelection.com

Home Karnataka| JD(S) list of candidate, Candidate list of JD(S) In Karnataka assembly Poll 2013 declared today , JD(S) candidate list for Karnataka Election 2013 , Candidate list, JD(S) candidate List , Karnataka Poll 2013, Candidate List For Karnataka Assembly electio
JD(S) list of candidate, Candidate list of JD(S) In Karnataka assembly Poll 2013 declared today , JD(S) candidate list for Karnataka Election 2013 , Candidate list, JD(S) candidate List , Karnataka Poll 2013, Candidate List For Karnataka Assembly electio PDF Print E-mail
Written by leadtech   
Tuesday, 09 April 2013 13:15
JD(S) list of candidate, Candidate list of JD(S) In Karnataka assembly Poll 2013 declared today , JD(S) candidate list for Karnataka Election 2013 , Candidate list,  JD(S) candidate List , Karnataka Poll 2013, Candidate List For Karnataka Assembly election 2013 , JD(S) Candidate In karnataka Poll, karnataka Election update .
01-jds-logo3
BELGAUM DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Athani Assembly Constituency - 3
Candidate Name Bhuthale
2) Constituency Name & Number Kagwad Assembly Constituency - 4
Candidate Name Srimanth Patil
3) Constituency Name & Number Hukkeri Assembly Constituency - 7
Candidate Name Gangadhar Swamy
4) Constituency Name & Number Gokak Assembly Constituency - 9
Candidate Name Ashok Pojari
5) Constituency Name & Number Bailhongal Assembly Constituency - 16
Candidate Name Shankar Madalgi
6) Constituency Name & Number Ramdurg Assembly Constituency - 18
Candidate Name F.I.Patil
BAGALKOT DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Terdal Assembly Constituency - 20
Candidate Name Rangannagouda patil
2) Constituency Name & Number Bilgi Assembly Constituency - 22
Candidate Name Basava Prabu
3) Constituency Name & Number Badami Assembly Constituency - 23
Candidate Name Mahantesh Mamalapur
4) Constituency Name & Number Bagalkot Assembly Constituency - 24
Candidate Name Basavanagowda Jakanna Gouda Patil
5) Constituency Name & Number Jamkhandi Assembly Constituency - 21
Candidate Name Sindur
6) Constituency Name & Number Nargund Assembly Constituency - 68
Candidate Name Prakash Ningappa Kari
BIJAPUR DISTRICT  
1) Constituency Name & Number BasavanaBagevadi Assembly Constituency - 28
Candidate Name Appugouda B Patil
2) Constituency Name & Number Babaleshwar Assembly Constituency - 29
Candidate Name Vijayagouda Patil
3) Constituency Name & Number Bijapur City Assembly Constituency - 30
Candidate Name Basavanagouda Yatnal
4) Constituency Name & Number Sindgi Assembly Constituency - 33
Candidate Name M.C.Manogoli
GULBARGA DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Jewargi Assembly Constituency - 35
Candidate Name Kedaralingaiah
2) Constituency Name & Number Gurmitkal Assembly Constituency - 39
Candidate Name Nagangouda
3) Constituency Name & Number Sedam Assembly Constituency - 41
Candidate Name Mukran Khan
4) Constituency Name & Number Gulbarga Rural Assembly Constituency - 43
Candidate Name D G Sagar
5) Constituency Name & Number Gulbarga Dakshin Assembly Constituency - 44
Candidate Name Dattathreya Patil
6) Constituency Name & Number Gulbarga Uttar Assembly Constituency - 45
Candidate Name Syed Zafhar Hussain
7) Constituency Name & Number Afzalpur Assembly Constituency - 34
Candidate Name Vittal Herur
RAICHUR DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Raichur Rural Assembly Constituency - 53
Candidate Name Raja Amaresha naik
2) Constituency Name & Number Shahapur Assembly Constituency - 37
Candidate Name Sharanappa
3) Constituency Name & Number Manvi Assembly Constituency - 55
Candidate Name Raja Venkappa Naika
4) Constituency Name & Number Shorapur Assembly Constituency - 36
Candidate Name Raju Gouda
5) Constituency Name & Number Lingsugur Assembly Constituency - 57
Candidate Name Manappa Vajval
BIDAR DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Basavakalyan Assembly Constituency - 47
Candidate Name Kooba Mallikarjun
2) Constituency Name & Number Homnabad Assembly Constituency - 48
Candidate Name Nasiruddin Patel
Constituency Name & Number Bidar South Assembly Constituency -50
Candidate Name Bandeppa Kashampur
4) Constituency Name & Number Aland Assembly Constituency - 46
Candidate Name Subash Guttedar
KOPPAL DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Gangawati Assembly Constituency - 62
Candidate Name Ansari Iqbal
2) Constituency Name & Number Sindhanur Assembly Constituency - 58
Candidate Name Nadagouda
3) Constituency Name & Number Kanakagiri Assembly Constituency - 61
Candidate Name Prakash Rathod
4) Constituency Name & Number Maski Assembly Constituency - 59
Candidate Name Amaresh Baratagi
5) Constituency Name & Number Kushtagi Assembly Constituency - 60
Candidate Name K.sharanappa
DHARWAD DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Navalgund Assembly Constituency - 69
Candidate Name Kona Reddy
2) Constituency Name & Number Kundgol Assembly Constituency - 70
Candidate Name Mallikarjuna Akki
3) Constituency Name & Number Dharwad Assembly Constituency - 71
Candidate Name Ismail Tamatgar
4) Constituency Name & Number Hubli-Dharwad- East Assembly Constituency - 72
Candidate Name Alkod Hanumanathappa
5) Constituency Name & Number Hubli-Dharwad-Central Assembly Constituency - 73
Candidate Name Tabrez
6) Constituency Name & Number Hubli-Dharwad-West Assembly Constituency - 74
Candidate Name Amrith Desai
7) Constituency Name & Number Kalghatgi Assembly Constituency - 75
Candidate Name SiddanGoudar
UTTARA KANNADA DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Haliyal Assembly Constituency - 76
Candidate Name Sunil Hegde
2) Constituency Name & Number Kumta Assembly Constituency - 78
Candidate Name Dinakar Shetty
3) Constituency Name & Number Yellapur Assembly Constituency - 81
Candidate Name Anil Kumar
4) Constituency Name & Number Bhatkal Assembly Constituency - 79
Candidate Name Imayathulla
5) Constituency Name & Number Sirsi Assembly Constituency- 80
Candidate Name Sashibushan Hegde
CHITRADURGA DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Challakere Assembly Constituency- 98
Candidate Name Thippeswamy
2) Constituency Name & Number Chitradurga Assembly Constituency - 99
Candidate Name Basavarajan
3) Constituency Name & Number Sira Assembly Constituency - 136
Candidate Name Sathyanarayna
4) Constituency Name & Number Pavagada Assembly Constituency - 137
Candidate Name Thimmarayappa
DAVANAGERE DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Jagalur Assembly Constituency - 103
Candidate Name Dr.Rangaiah
2) Constituency Name & Number Harapanahalli Assembly Constituency - 104
Candidate Name Vanajakashamma
3) Constituency Name & Number Harihar Assembly Constituency - 105
Candidate Name Shivashankar
4) Constituency Name & Number Channagiri Assembly Constituency - 109
Candidate Name Huddgere Ramesh Nayak
5) Constituency Name & Number Honnali Assembly Constituency - 110
Candidate Name Mahesh
SHIMOGA DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Shimoga Rural Assembly Constituency - 111
Candidate Name Shardha Punyanayak
2) Constituency Name & Number Bhadravati Assembly Constituency - 112
Candidate Name Appaji Gowda
3) Constituency Name & Number Shimoga Assembly Constituency - 113
Candidate Name Srikanth
4) Constituency Name & Number Tirthahalli Assembly Constituency - 114
Candidate Name Madana
5) Constituency Name & Number Sorab Assembly Constituency - 116
Candidate Name Madhu Bangarappa
6) Constituency Name & Number Byndoor Assembly Constituency -118
Candidate Name Almadu Bojaraja Shetty
7) Constituency Name & Number Shikaripura Assembly Constituency - 115
Candidate Name H.T.Baligar
UDUPI – CHIKKAMAGALUR DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Chikmagalur Assembly Constituency - 125
Candidate name Dharmegowda
TUMKUR DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Chikkanayakanahalli Assembly Constituency - 128
Candidate name Suresh Babu
2) Constituency Name & Number Turuvekere Assembly Constituency - 130
Candidate name M.T.Krishnappa
3) Constituency Name & Number Tumkur Rural Assembly Constituency - 133
Candidate name Gowrishankar
4) Constituency Name & Number Koratagere Assembly Constituency - 134
Candidate name Sudakarlal
5) Constituency Name & Number Gubbi Assembly Constituency - 135
Candidate name Vasu
6) Constituency Name & Number Tiptur Assembly Constituency - 129
Candidate name Lingaraju
KOLAR DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Sidlaghatta Assembly Constituency - 142
Candidate Name Rajanna
2) Constituency Name & Number Srinivaspur Assembly Constituency - 144
Candidate Name Venkata Shiva Reddy
3) Constituency Name & Number Kolar Gold Field Assembly Constituency - 146
Candidate Name Bhaktavatsla
4) Constituency Name & Number Kolar Assembly Constituency - 148
Candidate Name Srinivasgowda
5) Constituency Name & Number Malur Assembly Constituency - 149
Candidate Name Manju
6) Constituency Name & Number Chinthamani Assembly Constituency - 143
Candidate Name J.K.Reddy
CHIKKABALLAPUR DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Chikkaballapur Assembly Constituency - 141
Candidate Name Bachegowda
2) Constituency Name & Number Yelahanka Assembly Constituency - 150
Candidate Name Chandrappa
3) Constituency Name & Number Devanahalli Assembly Constituency - 179
Candidate Name Pilla Muniswamy
4) Constituency Name & Number Nelamangala Assembly Constituency - 181
Candidate Name Dr.Srinivasa Murthy
5) Constituency Name & Number Doddaballapur Assembly Constituency - 180
Candidate Name C.Chennigappa
BANGALORE NORTH DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Yeshvanthapura Assembly Constituency - 153
Candidate Name T.N.Javaraigowda
2) Constituency Name & Number Dasarahalli Assembly Constituency - 155
Candidate Name Andanappa
3) Constituency Name & Number Mahalakshmi Layout Assembly Constituency - 156
Candidate Name Gopalaiah
4) Constituency Name & Number Pulakeshinagar Assembly Constituency - 159
Candidate Name Srinivasa Murthy
5) Constituency Name & Number Hebbal Assembly Constituency - 158
Candidate Name Abdul Azeem
6) Constituency Name & Number Byatarayanapura Assembly Constituency - 152
Candidate Name Hanumanthegowda
BANGALORE CENTRAL DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Shanti Nagar Assembly Constituency - 163
Candidate Name Vasudeva Murthy
2) Constituency Name & Number Gandhi Nagar Assembly Constituency - 164
Candidate Name Subash Bharani
3) Constituency Name & Number Chamrajpet Assembly Constituency - 168
Candidate Name Zamir Ahmed Khan
4) Constituency Name & Number Rajaji nagar Assembly Constituency - 165
Candidate Name Anand
BANGALORE SOUTH DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Padmanaba nagar Assembly Constituency - 171
Candidate Name Dr. M.R.V.Prasad
2) Constituency Name & Number Basavanagudi Assembly Constituency - 170
Candidate Name Bagegowda
3) Constituency Name & Number Bommanahalli Assembly Constituency - 175
Candidate Name Sharathchandra
4) Constituency Name & Number Chikpet Assembly Constituency - 169
Candidate Name M.C.Narayana Gowda
5) Constituency Name & Number Jayanagar Assembly Constituency - 173
Candidate Name Samiulla
BANGALORE RURAL DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Magadi Assembly Constituency - 182
Candidate Name H.C.Balakrishna
2) Constituency Name & Number Ramanagaram Assembly Constituency - 183
Candidate Name H.D.Kumaraswamy
3) Constituency Name & Number Kanakapura Assembly Constituency - 184
Candidate Name P.G.R.Shindia
4) Constituency Name & Number Channapatna Assembly Constituency - 185
Candidate Name Anita Kumaraswamy
5) Constituency Name & Number Bangalore South Assembly Constituency - 176
Candidate Name Prabhakar Reddy
MANDYA DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Malavalli Assembly Constituency - 186
Candidate Name Dr.Annadani
2) Constituency Name & Number Melukote Assembly Constituency - 188
Candidate Name C.S.Puttaraju
3) Constituency Name & Number Maddur Assembly Constituency - 187
Candidate Name D.C.Thammanna
4) Constituency Name & Number Srirangapatna Assembly Constituency - 190
Candidate Name Ramesh Babu
5) Constituency Name & Number Nagamangala Assembly Constituency - 191
Candidate Name N.Cheluvarayaswamy
6) Constituency Name & Number K.R.Nagar Assembly Constituency - 211
Candidate Name Sa Ra Mahesh
DAKSHINA KANNADA DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Moodabidri Assembly Constituency - 201
Candidate Name Amarnath Shetty
2) Constituency Name & Number Sullia Assembly Constituency - 207
Candidate Name Nanda raju
3) Constituency Name & Number Belthangandy Assembly Constituency - 200
Candidate Name Rajasree Hegde
4) Constituency Name & Number Puttur Assembly Constituency - 206
Candidate Name B.N.Dinesh
KODAGU-MYSORE DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Madikeri Assembly Constituency - 208
Candidate Name Jevijaya
2) Constituency Name & Number Piriyapatna Assembly Constituency - 210
Candidate Name K.Mahadev
3) Constituency Name & Number Chamaraja Assembly Constituency - 217
Candidate Name Shankaralingegowda
4) Constituency Name & Number Chamundeshwari Assembly Constituency - 215
Candidate Name G.T.Devegowda
CHAMARAJANAGAR DISTRICT  
1) Constituency Name & Number Hanur Assembly Constituency - 221
Candidate Name Parimala Nagappa
2) Constituency Name & Number Heggadadevankote Assembly Constituency - 213
Candidate Name Chikkamadu
3) Constituency Name & Number Nanjangud Assembly Constituency - 214
Candidate Name Keshava Murthy
4) Constituency Name & Number Varuna Assembly Constituency - 219
Candidate Name Cheluvaraju Naik
5) Constituency Name & Number T.Narasipur Assembly Constituency - 220
Candidate Name Sundareshan
Last Updated on Tuesday, 09 April 2013 13:25
 

Jharkhand Poll 2014

Who will form Government in Jharkhand Assembly Elections 2014?

J&K Poll 2014

Who will form Government in J&K Assembly Elections 2014?