Subscribe

List Of :::::::::::::::::::::::::::::::::
 PCs
 MLA
Result


Designed by:
infoelection

infoelection.com

Home Candidate List | Haryana BJP Candidate List 2014, Haryana Assembly election Contesting Candidate, BJP candidate List 2014, Haryana election ticket declared, Haryana Vidhan Sabha election Candidate, BJP releases candidate List for Haryana
Haryana BJP Candidate List 2014, Haryana Assembly election Contesting Candidate, BJP candidate List 2014, Haryana election ticket declared, Haryana Vidhan Sabha election Candidate, BJP releases candidate List for Haryana PDF Print E-mail
Written by leadtech   
Monday, 11 August 2014 00:00

 

Haryana BJP Candidate list for upcoming assembly election 2014


haryana bjp candidate list 2014

Find list of BJP candidates who are contesting in Haryana Assembly Election 2014  from the different assembly constituencies of Haryana.


 

 

2nd List of HARYANA LEGISLATIVE ASSEMBLY ELECTION

Sl.

AC No.

AC Name

Name of Candidate

1.             

1

Kalka

Smt. Latika Sharma

2.             

5

Ambala City

Shri Aseem Goyal

3.             

6

Mulana (SC)

Smt. Santosh Sarwan

4.             

9

Yamunanagar

Shri Ghanshyam Das Arora

5.             

13

Thanesar

Shri Subhash Sudha

6.             

14

Pehowa

Shri Jai Bhagwan Sharma (DD)

7.             

16

Kalayat

Shri Dharampal Sharma

8.             

17

Kaithal

Shri Rao Surendra Singh

9.             

18

Pundri

Shri Randhir Golan

10.           

19

Nilokheri (SC)

Shri Bhagwan Das Kabirpanthi

11.           

20

Indri

Shri Karandev Kamboj

12.           

22

Gharaunda

Shri Harvindar Kalyan

13.           

25

Panipat City

Smt. Rohita Revari

14.           

27

Samalkha

Shri Shashikant Kaushik

15.           

28

Ganaur

Shri Jitendra Malik

16.           

32

Gohana

Shri Jai Singh Thekedar

17.           

33

Baroda

Shri Baljeet  Singh Malik (Dada)

18.           

34

Julana

Shri Sanjeev Chairman

19.           

35

Safidon

Smt. Vandana Sharma

20.           

36

Jind

Shri Surendra Barwala

21.           

38

Narwana (SC)

Smt. Santosh Danoda

22.           

40

Fatehabad

Smt. Swatantra Baala Choudhary

23.           

41

Ratia (SC)

Smt. Sunita Duggal

24.           

42

Kalawali (SC)

Shri Rajendra Deshujoda

25.           

43

Dabwali

Shri Dev Kumar Sharma

26.           

46

Ellenabad

Shri Pawan Beniwal

27.           

47

Adampur

Shri Karan Singh Ranauliya

28.           

48

Uklana (SC)

Smt. Seema Gaibipur

29.           

54

Loharu

Shri J.P. Dalal

30.           

55

Badhra

Shri Sukhvinder Shyoran

31.           

58

Tosham

Shri Gunpal Singh Chairman

32.           

59

Bawani Khera (SC)

Shri Vishambhar Balmiki

33.           

62

Rohtak

Shri Manish Growar

34.           

63

Kalanaur (SC)

Shri Ramavtar Balmiki

35.           

66

Jhajjar (SC)

Shri Dariyav Singh Rajoura

36.           

67

Beri

Shri Vikram Kadiyan

37.           

71

Nangal Chaudhry

Shri Abhay Singh Yadav (Retd. IAS)

38.           

73

Kosli

Shri Vikram Thekedar

39.           

74

Rewari

Shri Randheer Kaprivas

40.           

78

Sohna

Shri Tejpal Tanwar

41.           

79

Nuh

Shri Sanjay Singh

42.           

80

Ferozepur Jhirka

Choudhary Alam Mundal

43.           

81

Punahana

Shri Ekbal Jaildar

44.           

83

Hodal (SC)

Shri Ram Ratan

45.           

86

Faridabad Nit

Shri Yashvir Dagar

46.           

89

Faridabad

Shri Vipul Goyal

47.           

90

Tigaon

Shri Rajesh Nagar


 

Sl.

AC No.

AC Name

Name of Candidate

1. 

2

Panchkula

Shri Gyanchand Gupta

2. 

3

Naraingarh

Shri Nayab Saini

3. 

4

Ambala Cantt.

Shri Anil Viz

4. 

7

Sadhaura (SC)

Shri Balwant Singh

5. 

8

Jagadhri

Shri Kanwarpal Gurjar

6. 

10

Radaur

Shri Shyam Singh Rana

7. 

11

Ladwa

Shri Pawan Saini

8. 

12

Shahbad (SC)

Shri Krishan Bedi

9. 

15

Guhla (SC)

Shri Kulwant Bazigar

10.           

21

Karnal

Shri Manoharlal Khattar

11.           

23

Assandh

Shri Bakshish Singh Virk

12.           

24

Panipat Rural

Shri Mahipal Dhandha

13.           

26

Israna (SC)

Shri Krishan Panwar

14.           

29

Rai

Smt. Krishna Gahalawat

15.           

30

Kharkhauda (SC)

Shri Kuldeep Kakran

16.           

31

Sonipat

Smt. Kavita Jain

17.           

37

Uchana Kalan

Smt. Premlata Singh W/o Shri Ch. Virendra Singh

18.           

39

Tohana

Shri Subhash Bharala

19.           

44

Rania

Shri Jagdish Nehra

20.           

45

Sirsa

Smt. Sunita Setiya

21.           

49

Narnaund

Cap. Abhimanyu Singh

22.           

50

Hansi

Prop. Chhatrapal Singh

23.           

51

Barwala

Shri Surendra Puniya

24.           

52

Hisar

Dr. Kamal Gupta

25.           

53

Nalwa

Master Hari Singh

26.           

56

Dadri

Shri Somveer Sangwan

27.           

57

Bhiwani

Shri Ghanshyam Sarraf

28.           

60

Meham

Shri Shamasher Singh Kharkhara

29.           

61

Garhi Sampla-Kiloi

Shri Dharamveer Hudda

30.           

64

Bahadurgarh

Shri Naresh Kaushik

31.           

65

Badli

Shri Om Prakash Dhanakhar

32.           

68

Ateli

Smt. Santosh Yadav

33.           

69

Mahendragarh

Shri Ramvilash Sharma

34.           

70

Narnaul

Shri Om Prakash Yadav (ADO)

35.           

72

Bawal (SC)

Dr. Banwari Lal

36.           

75

Pataudi (SC)

Smt. Vimla Choudhary

37.           

76

Badshahpur

Shri Rao Narveer Singh

38.           

77

Gurgaon

Shri Umesh Aggarwal

39.           

82

Hathin

Ch. Harsh Kumar

40.           

84

Palwal

Shri Deepak Mangla

41.           

85

Prithla

Shri Nainpal Rawat

42.           

87

Badkhal

Smt. Seema Trikha

43.           

88

Ballabhgarh

Shri Moolchand Sharma

 

Other IMP. Links


Sl.

AC No.

AC Name

Name of Candidate

1. 

2

Panchkula

Shri Gyanchand Gupta

2. 

3

Naraingarh

Shri Nayab Saini

3. 

4

Ambala Cantt.

Shri Anil Viz

4. 

7

Sadhaura (SC)

Shri Balwant Singh

5. 

8

Jagadhri

Shri Kanwarpal Gurjar

6. 

10

Radaur

Shri Shyam Singh Rana

7. 

11

Ladwa

Shri Pawan Saini

8. 

12

Shahbad (SC)

Shri Krishan Bedi

9. 

15

Guhla (SC)

Shri Kulwant Bazigar

10.           

21

Karnal

Shri Manoharlal Khattar

11.           

23

Assandh

Shri Bakshish Singh Virk

12.           

24

Panipat Rural

Shri Mahipal Dhandha

13.           

26

Israna (SC)

Shri Krishan Panwar

14.           

29

Rai

Smt. Krishna Gahalawat

15.           

30

Kharkhauda (SC)

Shri Kuldeep Kakran

16.           

31

Sonipat

Smt. Kavita Jain

17.           

37

Uchana Kalan

Smt. Premlata Singh W/o Shri Ch. Virendra Singh

18.           

39

Tohana

Shri Subhash Bharala

19.           

44

Rania

Shri Jagdish Nehra

20.           

45

Sirsa

Smt. Sunita Setiya

21.           

49

Narnaund

Cap. Abhimanyu Singh

22.           

50

Hansi

Prop. Chhatrapal Singh

23.           

51

Barwala

Shri Surendra Puniya

24.           

52

Hisar

Dr. Kamal Gupta

25.           

53

Nalwa

Master Hari Singh

26.           

56

Dadri

Shri Somveer Sangwan

27.           

57

Bhiwani

Shri Ghanshyam Sarraf

28.           

60

Meham

Shri Shamasher Singh Kharkhara

29.           

61

Garhi Sampla-Kiloi

Shri Dharamveer Hudda

30.           

64

Bahadurgarh

Shri Naresh Kaushik

31.           

65

Badli

Shri Om Prakash Dhanakhar

32.           

68

Ateli

Smt. Santosh Yadav

33.           

69

Mahendragarh

Shri Ramvilash Sharma

34.           

70

Narnaul

Shri Om Prakash Yadav (ADO)

35.           

72

Bawal (SC)

Dr. Banwari Lal

36.           

75

Pataudi (SC)

Smt. Vimla Choudhary

37.           

76

Badshahpur

Shri Rao Narveer Singh

38.           

77

Gurgaon

Shri Umesh Aggarwal

39.           

82

Hathin

Ch. Harsh Kumar

40.           

84

Palwal

Shri Deepak Mangla

41.           

85

Prithla

Shri Nainpal Rawat

42.           

87

Badkhal

Smt. Seema Trikha

43.           

88

Ballabhgarh

Shri Moolchand Sharma

Last Updated on Sunday, 21 September 2014 13:16
 

Haryana Election Result Assembly Wise Vote ::::::::

Adampur

Ambala Cantt

Ambala City

Assandh

Ateli

More…

Maharashtra Election Result Assembly Wise :::::

Akkalkuwa

Shahada

Nandurbar

Nawapur

Sakri

More…