Lok Sabha Elections 2019 INC Candidate List

Lok Sabha Elections 2019 INC Candidate List

Lok Sabha Candidate list 2019, Lok Sabha INC Candidates list 2019, Lok Sabha INC candidate list, Lok Sabha election INC ticket declare, Lok Sabha election candidates list 2019

Congress Fifth Candidate List for Lok Sabha Elections

S. No. State No & Name Of Constituency Selected Candidates
1 Andhra Pradesh 1-ARAKU – ST MS. SRUTI V.DEVI
2 Andhra Pradesh 2-SRIKAKULAM DOLA JAGANMOHAN RAO
3 Andhra Pradesh 3-VIZIANAGARAM YEDLA ADIRAJU
4 Andhra Pradesh 5-ANAKAPALLE SREERAM MURTHY
5 Andhra Pradesh 6-KAKINADA MM PALLAM RAJU
6 Andhra Pradesh 7-AMALAPURAM – SC JANGA GOWTHAM
7 Andhra Pradesh 8-RAJAHMUNDRY NALLURI VIJAYA SRINIVASA RAO
8 Andhra Pradesh 9-NARSAPURAM KANUMURI BAPIRAJU
9 Andhra Pradesh 10-ELURU JETTI GURUNADHA RAO
10 Andhra Pradesh 11-MACHILIPATNAM GOLLU KRISHNA
11 Andhra Pradesh 13-GUNTUR SHAIK MASTAN VALI
12 Andhra Pradesh 14-NARASARAOPET PAKKALA SURIBABU
13 Andhra Pradesh 15-BAPATLA – SC JESUDASU SEELAM
14 Andhra Pradesh 16-ONGOLE DR. SDJM PRASAD
15 Andhra Pradesh 18-KURNOOL AHMED ALI KHAN
16 Andhra Pradesh 19-ANANTAPUR KUNCHAM RAJEEV REDDY
17 Andhra Pradesh 20-HINDUPUR KT SREEDHAR
18 Andhra Pradesh 21-KADAPA GUNDLAKUNTA SREERAMULU
19 Andhra Pradesh 22-NELLORE CHEVURU DEVAKUMAR REDDY
20 Andhra Pradesh 23-TIRUPATI – SC CHINTA MOHAN
21 Andhra Pradesh 24-RAJAMPET MOHD SHAHJAHAN BASHA
22 Andhra Pradesh 25-CHITTOOR – SC DR. CHEEMALA RANGAPPA
23 Assam 3-AUTONOMOUS (ST) BIREN SINGH ENGTI
24 Assam 8-MANGALDOI BHUBANESWAR KALITA
25 Assam 9-TEZPUR MGVK BHANU
26 Assam 10-NOWGONG PRADYUT BORDOLOI
27 Assam 14-LAKHIMPUR ANIL BORGOHAIN
28 Odisha 1-BARGARH – ST PRADEEP KUMAR DEVTA
29 Odisha 2-SUNDARGARH – ST GEORGE TIRKEY
30 Odisha 11-KALAHANDI BHAKTA CHARAN DAS
31 Odisha 12-NABARANGPUR – ST PRADEEP MAJHI

 

S. No. State No & Name Of Constituency Selected Candidates
32 Odisha 13-KANDHAMAL MANOJ KUMAR ACHARYA
33 Odisha 20-BERHAMPUR V. CHANDRASEKHAR NAIDU
34 Telangana 4-NIZAMABAD MADHU YASHKI GOUD
35 Telangana 8-SECUNDERABAD M. ANJAN KUMAR YADAV
36 Telangana 9-HYDERABAD FIROZ KHAN
37 Telangana 11-MAHBUBNAGAR DR. CH VAMSHICHAND REDDY
38 Telangana 12-NAGARKURNOOL – SC DR. MALLU RAVI
39 Telangana 13-NALGONDA N. UTTAM KUMAR REDDY
40 Telangana 14-BHONGIR KOMATIREDDY VENKAT REDDY
41 Telangana 15-WARANGAL – SC DOMMATI SAMBAIAH
42 Uttar Pradesh 10-MEERUT HARENDRA AGARWAL
43 Uttar Pradesh 12-GHAZIABAD SMT. DOLLY SHARMA
44 Uttar Pradesh 14-BULANDSHAHR – SC BANSI LAL PAHADIA
45 West Bengal 1-COOCHBEHAR – SC MS. PRIYA ROY CHOWDHURY
46 West Bengal 2-ALIPURDUARS – ST MOHAN LAL BASUMATA
47 West Bengal 3-JALPAIGURI – SC MANI KUMAR DARNAL
48 West Bengal 4-DARJEELING SHANKAR MALAKAR
49 West Bengal 5-RAIGANJ SMT. DEEPA DASMUNSHI
50 West Bengal 6-BALURGHAT SADIK SARKAR
51 West Bengal 7-MALDAHA UTTAR ISHA KHAN CHOWDHURY
52 West Bengal 8-MALDAHA DAKSHIN ABU HASEM KHAN CHOWDHURY
53 West Bengal 9-JANGIPUR ABHIJIT MUKHERJEE
54 West Bengal 10-BAHARAMPUR ADHIR RANJAN CHOWDHURY
55 West Bengal 11-MURSHIDABAD ABU HENA
56 Lakshadweep 1-LAKSHADWEEP (ST) M.HAMDULLAH SAYEED

 

Congress Fourth Candidate List for Lok Sabha Elections

 

S. No. State No & Name of Constituency Name of the Candidate
1 Arunachal Pradesh 1-Arunachal West NABAM TUKI
2 Arunachal Pradesh 2-Arunachal East JAMES LOWANGCHA WANGLET
3 Chhattisgarh 1-SURGUJA – ST KHEL SAI SINGH
4 Chhattisgarh 2-RAIGARH – ST LALJEET SINGH RATHIA
5 Chhattisgarh 3-JANGIR – CHAMPA – SC RAVI BHARDWAJ
6 Chhattisgarh 10-BASTAR – ST DEEPAK BAIJ
7 Chhattisgarh 11-KANKER – ST BIRESH THAKUR
8 Kerala 1-KASARAGOD RAJMOHAN UNNlTHAN
9 Kerala 2-KANNUR K. SUDHAKARAN
10 Kerala 5-KOZHtKOOE MK RAGHAVAN
11 Kerala 8-PALAKKAD V.K. SREEKANTAN
12 Kerala 9-ALATHUR – SC MS. REMYA HARIDAS
13 Kerala 10-THRISSUR T.N. PRATHAPAN
14 Kerala 11-CHALAKUDY BENNY BAHANAN
15 Kerala 12-ERNAKULAM HIBl EDEN
16 Kerala 13-IDUKKI DEAN KURIAKOSE
17 Kerala 16-MAVELIKKARA- SC KODIKUNNIL SURESH
18 Kerala 17-PATHANAMTHITIA ANTO ANTONY
19 Kerala 20-THIRUVANANTHAPURAM SHA5Hl THAROOR
20 Uttar Pradesh 2-KAlRANA HARENDER MALIK
21 Uttar Pradesh 4-BIJNOR MS. INDIRA BHATTI
22 Uttar Pradesh 10-MEERUT DR OM PRAKASH SHARMA
23 Uttar Pradesh 13-GAUTAM BUDHA NAGAR DR. ARVIND SINGH CHAUHAN
24 Uttar Pradesh 15-ALIGARH CH. BRIJENDER SINGH
25 Uttar Pradesh 47-HAMIRPUR PRITAM LODHI
26 Uttar Pradesh 70-GHOSI BAL KRISHNA CHAUHAN
27 Andaman & Nicobar Islands 1-Andaman & Nicobar Islands KULDEEP RAI SHARMA

 

Congress Third Candidate List for Lok Sabha Elections

S. No. State No & Name of Constítuency Name of the Candidate
1 Assam 1-KARIMGANJ (SC) SWARUP DAS
2 Assam 2-SILCHAR SMT. SUSHMITA DEV
3 Assam 11-KALlABOR GAURAV GOGOI
4 Assam 12-JORHAT SUSHANTA BORGOHAIN
5 Assam 13-DIBRUGARH PABAN SINGH GHATOWAR
6 Meghalaya 1-SHILLONG – ST VINCENT H. PALA
7 Meghataya 2-TURA – ST DR. MUKUL M. SANGMA
8 Nagaland 1-NAGALAND K.L. CHISHI
9 Sikkim 1-SIKKIM BHARAT BASNETT
10 Telangana 1-ADILABAO – ST RAMESH RATHOD
11 Telangana 2-PEDDAPALLE – SC A. CHAN DRA SEKHAR
12 Telangana 3-KARIMNAGAR PONNAM PRABHAKAR
13 Telangana 5-ZAHIRABAD K. MADAN MOHAN RAO
14 Telangana 6-MEDAK GAll ANIL KUMAR
15 Telangana 7-MALKAJGIRI A. REVANTH REDDY
16 Telangana 10-CHEVELLA KONDA VISHWESHWAR REDDY
17 Telangana 16-MAHABUBA8AD – ST PORIKA BALRAM NAIK
18 Uttar Pradesh 53-BARABANKI-SC TANUJ PUNIA

 

Congress Second Candidate List for Lok Sabha Elections

S No. State No. and Name of the Constituency Name of the Candidate
1 Maharashtra Nagpur Nana Patole
2 Maharashtra Gadchiroli-Chimur (ST) Dr Namdev Dalluji Usendi
3 Maharashtra Mumbai North-Central Priya Dutt
4 Maharashtra Mumbai South Milind Murli Deora
5 Maharashtra Solapur (SC) Sushil Kumar Shinde
6 Uttar Pradesh Nagina (SC) Omwati Devi Jatav
7 Uttar Pradesh Moradabad Raj Babbar
8 Uttar Pradesh Kheri Zafar Ali Naqvi
9 Uttar Pradesh Sitapur Kaisar Jahan
10 Uttar Pradesh Misrikh (SC) Manjari Rahi
11 Uttar Pradesh Mohanlalganj (SC) Ramashankar Bhargava
12 Uttar Pradesh Sultanpur Dr Sanjay Singh
13 Uttar Pradesh Pratapgarh Ratna Singh
14 Uttar Pradesh Kanpur Urban Sriprakash Jaiswal
15 Uttar Pradesh Fatehpur Rakesh Sachan
16 Uttar Pradesh Bahraich (SC) Savitri Phule
17 Uttar Pradesh Sant Kabir Nagar Parvez Khan
18 Uttar Pradesh Bansgaon (SC) Kush Saurabh
19 Uttar Pradesh Lalganj (SC) Pankaj Mohan Sonkar
20 Uttar Pradesh Mirzapur Lalitesh Pati Tripathi
21 Uttar Pradesh Robertsganj (SC) Bhagwati Prasad Choudhary

 

Congress First Candidate List for Lok Sabha Elections

S No. State No. and Name of the Constituency Name of the Candidate
1 Gujarat 8- Ahemdabad West Raju Parmar
2 Gujarat 16-Anand Bharatsinh M. Solanki
3 Gujarat 20-Vadodara Prashant Patel
4 Gujarat 21-Chota Udaipur Ranjit Mohansinh Rathwa
5 Uttar Pradesh 1-Saharanpur Imran Masood
6 Uttar Pradesh 23-Badaun Saleem Iqbal Shervani
7 Uttar Pradesh 29-Dhaurahra Jitin Prasad
8 Uttar Pradesh 33-Unnao Smt. Annu Tandon
9 Uttar Pradesh 36-Rae Bareli Smt. Sonia Gandhi
10 Uttar Pradesh 37-Amethi Rahul Gandhi
11 Uttar Pradesh 40-Farukhabad Salman khursheed
12 Uttar Pradesh 44-Akbarpur Rajaram Pal
13 Uttar Pradesh 45-Jalaun Brij Lal Khabri
14 Uttar Pradesh 54-Faizabad Nirmal Khatri
15 Uttar Pradesh 65-Kushi Nagar R.P.N. Singh

 

Lok Sabha Elections 2019 Updates Click Here

Lok Sabha Elections 2019 – Important Links

Lok Sabha Election Opinion Poll 2019

Lok Sabha Election Schedule Date 2019

Lok Sabha  Election Candidate List 2019

Lok Sabha Election Result 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *