Madhya Pradesh Assembly Election Candidate List 2018

Madhya Pradesh Assembly Election Candidate List 2018

Madhya Pradesh Candidate list BJP INC BSP SP AAP Candidates list 2018, Madhya Pradesh BJP congress BSP candidate list, Madhya Pradesh election ticket declare, Madhya Pradesh election candidates list 2018, Madhya Pradesh election complete candidate list, Madhya Pradesh Vidhan Sabha contesting candidate list, Madhya Pradesh assembly election candidate list

Madhya Pradesh BJP Candidate List 2018

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 1 Sheopur Shri Durgalal Vijay
2 2 Vijaypur Shri Sitaram Aadiwasi
3 3 Sabalgarh Smt . Sarla Rawat
4 4 Joura Shri Subedar Singh
5 5 Sumawali Shri Ajab Singh Kushwaha
6 6 Morena Shri Rushtam Singh
7 9 Ater Shri Arvind Singh Bhadiriya
8 11 Lahar Shri Rashai Singh
9 13 Gohad (SC) Shri Lalsingh Arya
10 14 Gwalior Rural Shri Bharat Singh Kushwah
11 15 Gwalior Shri Jaibhan Singh Pawaiya
12 16 Gwalior East Shri Satish Sikarwar
13 17 Gwalior South Shri Narayan Singh Kushwah
14 20 Sewda Shri Radhelal Baghel
15 22 Datia Shri Narottam Mishra
16 23 Karera (SC) Shri Rajkumar Khatik
17 24 Pohari Shri Prahlad Bharti
18 25 Shivpuri Smt . Yashodhara Raje Scindia
19 26 Pichhore Shri Pritam Lodhi
20 28 Bamori Shri Brijmohan Azad
21 29 Guna (SC) Shri Gopilal Jatav
22 30 Chachoura Smt. Mamta Meena
23 31 Raghogarh Shri Bhupendra Raghuvanshi
24 32 Ashok Nagar (SC) Shri Ladduram Kori
25 33 Chanderi Shri Bhupendra Dwivedi
26 34 Mungaoli Shri K.P. Yadav
27 35 Bina (SC) Shri Mahesh Rai
28 36 Khurai Shri Bhuepndra Singh
29 37 Surkhi Shri Sudhir Yadav
30 38 Deori Shri Teji Singh Rajput
31 39 Rehli Shri Gopal Bhargav
32 40 Naryoli (SC) Shri Pradeep Lariya
33 41 Sagar Shri Shialendra Jain
34 42 Banda Shri Harvansh Rathore
35 43 Tikamgarh Shri Rakesh Giri
36 44 Jatara (SC) Shri Harishankar Khatik
37 45 Prithvipur Shri Abhay Yadav
38 47 Khargapur Shri Rahul Lodhi
39 48 Maharajpur Shri Manvendra Singh
40 49 Chandia (SC) Shri Rajesh Prajapati
41 51 Chhatarpur Smt. Archana Singh
42 53 Malhara Smt. Lalita Yadav
43 55 Damoh Shri Jayant Malaiya
44 57 Hatta (SC) Shri P.L. Tantuway
45 58 Pawai Shri Brijendra Pratap Singh
46 59 Gunnaor (SC) Shri Rajesh Verma
47 61 Chitrakoot Shri Surendra Gaharwar
48 62 Raigaon (SC) Shri Jugal Kishore Bagri
49 63 Satna Shri Shankar Lai Tiwari
50 64 Nagod Shri Nagendra Singh
51 65 Maihar Shri Narayan Tripathi
52 67 Rampur-Baghelan Shri Vikram Singh
53 68 Sirmour Shri Divyaraj Singh
54 69 Semariya Shri K.P. Tripathi
55 70 Teonthar Shri Shyamlal Dwivedi
56 71 Mauganj Shri Pradeep Patel
57 72 Deotalab Shri Girish Goutam
58 73 Mangawan (SC) Shri Panchulal Prajapati
59 74 Rewa Shri Rajendra Shukla
60 75 Gurh Shri Nagendra Singh
61 76 Churhat Shri Shardendu Tiwari
62 77 Sidhi Shri Kedar Nath Shukla
63 79 Chitrangi (ST) Shri Amar Singh
64 80 Singrauli Shri Ramlallu Vaishya
65 81 Devsar (SC) Shri Subhash Verma
66 82 Dhauhani (ST) Shri Kunwar Singh Tekam
67 83 Beohari (ST) Shri Sharad Kaul
68 84 Jaisinghnagar (ST) Shri Jaisingh Maravi
69 85 Jaitpur (ST) Smt. Manisha Singh
70 86 Kotma Shri Dilip Jaiswal
71 88 Pushprajgarh (ST) Shri Narendra Maravi
72 89 Bandhavgarh (ST) Shri Shivnarayan Singh
73 90 Manpur (ST) Sushree Meena Singh
74 92 Vijayraghavgarh Shri Sanjay Pathak
75 93 Murwara Shri Sandeep Jaiswal
76 94 Bahoriband Shri Pranay Pandey
77 96 Bargi Smt. Pratibha Singh
78 97 Jabalpur Purba (SC) Shri Aanchal Sonkar
79 99 Jabalpur Cantt. Shri Ashok Rohani
80 101 Panagar Shri Sushi! Tiwari (Indu)
81 102 Sihora (ST) Smt. Nandini Maravi
82 103 Shahpura (ST) Shri Omprakash Dhurve
83 104 Dindori (ST) Shri Jaisingh Maravi
84 107 Mandia (ST) Shri Devi Singh Sayyam
85 108 Baihar (ST) Smt. Anupama Netam
86 109 Lanji Shri Ramesh Bhatere
87 110 Paraswada Shri Ramkishore Kanware
88 111 Balaghat Shri Gourishakar Bisen
89 112 Waraseoni ShriYogendra Nirmal
90 113 Katangi Shr K.D. Deshmukh
91 114 Barghat (ST) Shri Kamal Marskole
92 115 Seoni Shri Dinesh Rai (Mun Mun)
93 116 Keolari Shri Rakesh Pal Singh
94 118 Gotegaon (SC) Dr. Kailash Jatav
95 119 Narsingpur Shri Jalim Singh Patel
96 122 Junnardeo (ST) Shri Ashish Thakur
97 123 Amarwara (ST) Shri Prem Narayan Thakur
98 124 Churai Shri Ramesh Dubey
99 125 Saunsar Shri Nanabhau Mahod
100 126 Chhindwara Shri Choudhary Chandrabhan Singh
101 127 Parasia (SC) Shri Tarachan Bawariya
102 128 Pandhurna (ST) Shri Tikaram Korachi
103 130 AmIa (SC) Dr. Yogesh Pandagare
104 131 Betul Shri Hament Khandelwal
105 132 Ghoradongri (ST) Smt. Geetabai Uikey
106 133 Bhainsdehi (ST) Shri Mahendra Singh Chouhan
107 134 Timarni (ST) Shri Sanjay Shah
108 135 Harda Shri Kamal Patel
109 137 Hoshangabad Dr. Sitasharan Sharma
110 138 Sohagpur Shri Vijaypal Singh
111 139 Pipariya (SC) Shri Thakurdas Nagvanshi
112 140 Udaipura Shri Ramkishan Patel
113 141 Bhojpur Shri Surendra Patwa
114 142 Sanchi (SC) Shri Mudit Shejwar
115 143 Silwani Shri Rampal Singh
116 144 Vidisha Shri Mukesh Tandon
117 147 Sironj Shri Umakant Sharma
118 149 Berasia (SC) Shri Vishnu Khatri
119 151 Narela Shri Vishwas Sarang
120 152 Bhopal Dakshin-Paschim Shri Umashankar Gupta
121 153 Bhopal Madhya Shri Surendra Nath Singh
122 155 Huzur Shri Rameshwar Sharma
123 156 Budhni Shri Shivraj Singh Chouhan
124 157 Ashta (SC) Shri Raghunath Malviya
125 158 Ichhawar Shri Karan Singh Verma
126 159 Sehore Shri Sudesh Rai
127 160 Narsinghgarh Shri Rajyavardhan Singh
128 162 Rajgarh Shri Amar Singh Yadav
129 163 Khilchipur Shri Hajarilal Dangi
130 164 Sarangpur (SC) Shri Kunwar Kothar
131 165 Susner Shri Murali Patidar
132 166 Agar (SC) Shri Manohar Untwal
133 171 Dewas Smt. Gayatri Raje Panwan
134 172 Hatpipliya Shri Deepak Joshi
135 173 Khategaon Shri Ashish Sharma
136 174 Bagali (ST) Shri Pahar Singh
137 175 Mandhata Shri Narendra Singh Tomar
138 176 Harsud (ST) Shri Vijay Shah
139 177 Khandwa (SC) Shri Devendra Verma
140 178 Pandhana (ST) Shri Ram Dangore
141 179 Nepanagar (ST) Kum. Manju Rajendra Dadu
142 180 Burhanpur Smt. Archana Chitnis
143 181 Bhikangaon (ST) Shri Dhul Singh Dabar
144 182 Badwah Shri Hitendra Singh Solanki
145 183 Maheshwar (SC) Shri Bhupendra Arya
146 184 Kasrawad Shri Atmaram Patel
147 185 Khargone Shri Balkrishan Patidar
148 186 Bhagwanpura (ST) Shri Jamna Solanki
149 187 Sendhawa (ST) Shri Antar Singh Arya
150 188 Rajpur (ST) Shri Devi Singh Patel
151 189 Pansemal (ST) Shri Diwan Singh Patel
152 190 Badwani (ST) Shri Prem Singh Patel
153 191 Alirajpur (ST) Shri Nagar Singh Chouhan
154 192 Jobat (ST) Shri Madho Singh Dabar
155 194 Thandla (ST) Shri Kalsingh Bhabar
156 196 Sardarpur (ST) Shri Sanjay Baghel
157 197 Gandhwani(ST) Shri Sardar Meda
158 198 Kukshi(ST) Shri Virendra Bhagel
159 199 Manawar(ST) Smt. Ranjana Bhagel
160 200 Dharampurui(ST) Shri Gopal Kanoje
161 201 Dhar Smt. Nina Verma
162 202 Badnawar Shri Bhanwar Singh Shekhawat
163 212 Nagada-Khachrod Shri Dilip Singh Shekhawat
164 214 Tarana (SC) Shri Anil Firojiya
165 215 Ghatiya (SC) Shri Ashok Malviya
166 216 Ujjain Uttar Shri Paras Jain
167 219 Ratlam Rural (ST) Shri Dilip Makwana
168 220 Ratlam City Shri Chetan Kashyap
169 221 Sailana (ST) Shri Narayan Meda
170 222 Jaora Shri Rajendra Pandey
171 223 Alot (SC) Shri Jitendra Gehlot
172 224 Mandsour Shri Yeshpal Singh Sisodiya
173 225 Malhargarh (SC) Shri Jagdish Dewada
174 226 Suwasra Shri Radhey Shyam Patidar
175 228 Manasa Shri Madhav Maru
176 229 Neemuch Shri Dilip Parihar
177 230 Jawad Shri Om Prakash Saklecha

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 18 Bhitarwar Shri Anoop Mishra
2 27 Kolaras Shri Virendra Raghuvanshi
3 52 Bijawar Shri Pushpendra Pathak
4 56 Jabera Shri Dharmendra Lodhi
5 87 Anuppur (ST) Shri Ramlal Routel
6 98 Jabalpur Uttar Shri Sharad Jain
7 100 Jabalpur Paschim Shri Harendrajeet Singh Babbu
8 105 Bichhiya (ST) Shri Shivraj Shah
9 106 Niwas (ST) Shri Rampyare Kulaste
10 129 Multai Shri Raja Panwar
11 145 Basada Smt. Leena Sanjay Jain
12 146 Kurwai (SC) Shri Hari Sapray
13 161 Biaora Shri Narayan Panwar
14 168 Shujalpur Shri Indersingh Parmar
15 195 Petlawad (ST) Smt. Nirmala Bhuriya
16 217 Ujjain Dakshin Shri Mohan Yadav
17 218 Badnagar Shri Jitendra Pandya

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 7 Dimani Shri Shivmangal Singh Tomar
2 8 Ambah (SC) Shri Gabbar Sakarwar
3 10 Bhind Shri Rakesh Chaudhary
4 12 Mehgaon Shri Rakesh Shukla
5 19 Dabra (SC) Shri Kaptan Singh Sahsari
6 21 Bhander (SC) Smt. Rajni Prajapati
7 46 Niwari Shri Ani] Jain
8 50 Rajnagar Shri Arvlnd Pateriya
9 54 Pathariya Shri Lakhan Patel
10 66 Amarpatan Shri Ram Khílawan Patel
11 78 Sihawal Shri Shiv Bahadur Chandei
12 91 Barwara (ST) Shri Moti Kashyap
13 95 Patan Shri Ajay Vishnoi
14 120 Tendukheda Shri Mulayam Singh Kourav
15 121 Gadarwara Shri Gautam Patel
16 148 Shamshabad Smt. Rajshri Singh
17 154 Govindpura Smt. Krishna Gour
18 167 Shajapur 5h ri Arun Bhimawat
19 169 Kalapipal Shri Babulal Verma
20 170 Sonkatch (SC) Shri Rajendra Verma
21 188 Rajpur Shri Antar Patel
22 193 Jhabua (ST) Shri G.S. Damar
23 203 Depalpur Shri Manoj Patel
24 204 Indore-1 Shri Sudarshan Gupta
25 205 lndore-2 Shri Ramesh Mendola
26 206 Indore-3 Shri Akash Vijayvargiya
27 207 Indore-4 Smt. Malini Gour
28 208 Indore-5 Shri Mahendra Hardiya
29 209 Dr.ambedkarnagar-Mhow Sushree Usha Thakur
30 210 Rau 5h ri M adh u Verma
31 211 Sanwer (SC) Shri Rajesh Sonkar
32 215 Ghatiya (SC) Shri Ajit Premchandra Barasi

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 58 Pawai Shri Prahlad Lodhi
2 60 Panna Shri Brijendra Singh
3 117 Lakhnadon (ST) Shri Vijay Uike
4 136 Seoni-Malwa Shri Prem Shankar Verma
5 150 Bhopal Uttar Smt. Fatima Rasul Siddaki
6 213 Mahidpur Shri Bahadur Singh Chauhan
7 227 Garoth Shri Devilal Dhakar

Madhya Pradesh Congress Candidate List 2018

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 4 Joura Banwarilal Sharma
2 5 Sumawali Adal Singh Kasana
3 6 Morena Raghurajsingh Kasana
4 7 Dimani Girraj Dandotia
5 8 Ambah-SC Kamlesh Jatav
6 9 Ater Hemant Katare
7 11 Lahar Dr. Govind Singh
8 12 Mehgaon O.P.S. Bhadoria
9 14 Gwalior Rural Madan Kushwaha
10 15 Gwalior Pradyuman Singh Tomar
11 16 Gwalior East Munna Lal Goyal
12 18 Bhiarwar Lakhan Singh Yadav
13 19 Dabra-SC Smt. Imarti Devi Suman
14 20 Sewda Ghanshyam Singh
15 21 Bhander-SC Mrs. Raksha Santram Saroniya
16 23 Karera-SC Jaswant Jatav
17 24 Pohari Suresh Rathkheda
18 26 Pichhore K.P. Singh
19 30 Chachoura Laxman Singh
20 31 Raghogarh Jaiwardhan Singh
21 35 Bina-SC Shashi Kumar Kaithuria
22 36 Khurai Arunoday Choubey
23 37 Surkhi Govind Singh Rajput
24 38 Deori Harsh Yadav
25 40 Naryoli-SC Surendra Choudary
26 41 Sagar Nevi Jain
27 42 Banda Tarwar Singh Lodhi
28 43 Tikamgarh Yadvendra Singh
29 45 Prithvipur Brajendra Singh Rathore
30 46 Niwari Capt. Surendra Singh Yadav
31 47 Khargapur Smt. Chandra Singh Gour
32 48 Maharajpur Neeraj Dixit
33 49 Chandla-SC Hariprasad Anuragi
34 51 Chhatarpur Alok Chaturvedi
35 52 Bijawar Shankar Pratap Singh Bundela

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
36 56 Jabera Pratap Singh Lodhi
37 58 Pawai Mukesh Nayak
38 59 Gunnaor – SC Shiv Dayal Bagari
39 61 Chitrakoot Nìlanshu Cbaturveoi
40 62 Raigaon Ms. Kalpana Verma
41 63 Satna Siddharth Kushwaha
42 64 Nag1od Yadvendra Singh
43 66 Amarpatan Rajendra Kumar Singh
44 68 Sirmour Smt. Aruna Tiwari
45 69 Semariya Trìyugi Narayan Shukla
46 70 Teonthar Rama Shankar Patel
47 71 Mauganj Sukhendra Singh Banna
48 72 Deotalab Smt. Vidyawati Patel
49 74 Rewa Abhay Mishra
50 75 Gurh Sunder LaI Tlwari
51 76 Churhat Ajay A. Singh
52 78 Sîhawal Kamleshwar Patel
53 79 Chìtrangi Smt Saraswati Sing­h
54 80 Singrauli Smt. Renu Shah .
55 82 Dhauhani Smt. Kamlesh Singh
56 83 Beohari – ST Rampal Singh
57 84 Jaisîngnagar – ST Dhyan Singh
58 85 Jaitpur – ST Smt. Urna Dhurve
59 86 Katma Suneel Saraf
60 87 Anuppur ­ ST Bisahulal Singh
61 88 Pushprajgarh – ST Phundelal Singh Marko
62 91 Barwara Vijay Raghvendra Singh
63 92 Vijayraghavgarh Padma Sh ukla
64 94 Bahoriband Sourabh h Sisodia
65 95 Patan Neelesh Awasthi
66 96 Bargi Sanjay Yadav
67 99 Jabalpur Cantt Alok Mishra
68 100 Jabalpur Paschim Tarun Bhanot
69 102 Sihora Khîladi Singh
70 103 Shahpura Bhoopendra Maravi
71 104 Oindori – ST Omkar Singh Ma.rkam
72 105 Bichhiya – ST Narayan Singh Patta
73 107 Mandia – ST Sanjeev Chhotelal U ikey
74 108 Baihar- ST Sanjay Uikey ­
75 109 LanF Smt. Hina Ukhiram Kaw­ara
76 110 Paraswada Smt. Madhu Bhagat
77 114 Barghat – ST Arjun Singh Kakodiya
78 115 Seoni Mohan Singh Chande­l

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
79 116 Keoleri Rajneesh Harbansh Singh
80 117 Lakhhadon – ST Yogendra Singh Baba
81 118 Gotegaon – SC Narmada Prasad Prajapati
82 119 Narsingpur Lakhan Singh Patel
83 120 Tendukheda Sanjay Sharma
84 121 Gadarwara Smt. Suníta Patel
85 123 Amarwara – ST Kamlesh Shah
86 125 Saunsar VîJay Chaure
87 127 Parasia Sohan Lai Valmikí
88 129 Multai Sukhdev Panse
89 131 Betul Nilay Kumar Daga
90 132 Ghoradongri Bramha Bhalavi
91 133 Bhainsdehi – ST Dhamu Singh Sirsam
92 134 Timarni – ST Abhijeet Shah (Ankît Baba)
93 135 Harda R. K. Dogne
94 136 Seoni- Malwa Om Prakash Raghuvanshi
95 138 Sohagpur Satpal Palíya
96 140 Udaipura Devendra Patel Gaderwas .
97 141 Bhojpur Suresh Pachouri
98 142 Sanchi Dr. Prabhuram Chaudhary
99 143 Silwani Devendra Patel
100 144 Vidisha Shashank Bhargav
101 145 Basada Nishank Jain
102 146 Kurwai Subhash Bohat
103 147 Sironj Ashok Tyagi
104 148 Shamshabad Smt. Jyotsana Yadav
105 149 Berasla Smt. Jaishree Harikaran
106 150 Bhopal Uttar Arif Aqueel
107 152 Bhopal Dakshin P.C. Sharma
108 157 Ashta Engr. Gopal Singh
109 158 Ichhawar ShaHendra Patel
110 159 Sehore Surendrasingh Thakur
111 160 Narsínghgarh Girish Singh Bhandari
112 162 Rajgarh Bapusingh Tomar
113 163 Khilchipur Priyavrat Singh
114 164 Sarangpur Smt Kala Malviya
115 165 Susner Mahendra Singh Parihar
116 166 Agar – se Vipin Vankhede
117 167 Shajapur Hukum Singh Karada
118 169 Kalapipal Kunal Chaudhary
119 170 Sonkatch Sajjan Singh Verma ­
120 171 Dewas Jai Singh Thakur
121 174 Bagali – ST Kamal Singh Vaskale

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
122 175 Mandhata Narayan Singh Patel
123 176 Harsùd – ST Sukhram Salve
124 179 Nepanagar – ST Smt. Surnitra Devi Kasdakar
12.5 180 Burhanpur Hamid Kazj
126 181 Hikhangaon – ST Smt. Jhuma Solanki
127 182 Badwah Sachin Birla
128 183 Maheshwar Ms. Vijay Laxmi Sadho
129 184 Kasrawad Sachin Yadav
130 186 Bhagwanpura – ST Vijay Singh Solanki
131 187 Sendhawa Gyarasilal Rawat
132 188 Rajpur Bala Bachchan
133 190 Badwani – ST Ramesh Patel
134 192 Jobat – ST Smt. Kalawati Bhuria
135 193 Jhabua – ST Dr. Vikrant Shuria
136 194 Thandla – ST Veer Singh Shuria
137 196 Sardarpur – ST Pratap Grewal
138 197 Gandhwani – sr Umang Singhar
139 198 – Kukshi ST Surendra Singh Bahel .
140 199 Manawar – ST Hira Alawat
141 200 Dharampuri Prachi Lai M”eda
142 201 Dhar Smt. Prabha Singh Goutam
143 202 Badnawar Rajvardhan Singh Dattigaon
144 206 Indore Ashwîn Joshi
145 209 bedkarnagar Antar Singh Dabar
146 210 Rau Jítu Patwari
147 211 Sanwer – SC Tulsì Silawat
148 212 Nagada-Khachrod Dílp Singh Gurjar
149 214 Tarana – SC Mahesh Parmar
150 215 Ghatíya ­ se Ramlal Malviya
151 218 Badnagar Murti Morwal
152 219 Ratlam Rural – ST Laxman Sìngh Dindor
153 221 Sailana – ST Harsh Vijay Gehlot
154 222 Jaora K. K. Singh Kalukheda
155 226 Suwasra Hardeep Singh Dang

 

 Madhya Pradesh Congress Second Candidate List 2018

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 2 Víjaypur Ram Niwas Rawat
2 3 Sabalgarh Baijnath Kushwaha
3 22 Datia Rajendra Bharti
4 25 Shivpuri Sidhharth Lada
5 27 Kolaras Mahendra Sìngh Yadav
6 29 Guna-SC Chandra Prakash Ahirwar
7 33 Chanderi Gopal Singh Chauhan
8 34 Mungaoli Brajendra Singh Yadav
9 50 Rajnagar Vikram Singh Natiraja
10 77 Sidhi Kamleshwar Prasad Dwivedi
11 81 Devsar -SC Rambhajan Saket
12 130 AmLA-SC Manoj Malve
13 151 Narela Dr. Mahendra Singh Chouhan
14 161 Biaora Govardhan Dangi
15 191 Alìrajpur – ST Mukesh Patel
16 195 Petlawad – ST Valsingh Meda

 

 Madhya Pradesh Congress Third Candidate List 2018

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 28 Bamori Mahendra Singh Sisodiya
2 32 Ashok Nagar – SC Jaipal Singh Jaiji
3 65 Maihar Shrikant Chaturvedi
4 67 Rampur-Baghelan Ramshankar Payashi
5 73 Mangawan-SC Babita Saket
6 90 Manpur-ST Tilak Raj Singh
7 101 Panagar Sammati Prakash Saini
8 122 Junnardeo-ST Sunil Uikey
9 124 Churai Sujeet Chaudhary
10 126 Chhindwara Deepak Saxena
11 128 Pandhurna-ST Nalesh Uike
12 153 Bhopal Madhya Arif Masood
13 172 Hatpipiliya Manoj Chaudhari

 

Madhya Pradesh Congress Fourth Candidate List 2018

S No. AC no. Assembly Name Candidate Name
1 10 Bhind Ramesh Dubey
2 13 Gohad – SC Ranveer Jatav
3 17 Gwalior South Pravin Pathak
4 55 Damoh Rahul Singh Lodhi
5 57 Hatta – SC Harishankar Choudhary
6 89 Bandhavgarh-ST Dr Dhyan Singh Parste
7 97 Jabalpur Purba-SC Lakhan Ghanghoria
8 106 Niwas-ST Dr Ashok Maskole
9 111 Balaghat Vishveshwar Bhagat
10 112 Waraseoni Sanjay Singh Mesani
11 113 Katangi TamIal Sahare
12 147 Sironj Smt. Masharat Shaheed(In Place ofAshok Tyagi)
13 168 Shujalpur Ramveer Sikarwar
14 177 Khandwa – SC Kundan Malviya
15 178 Pandhana – ST Smt.  Chhaya More
16 180 Burhanpur Ravindra Mahajan(In Place of Hamid Kazi)
17 185 Khargone Ravi Joshi
18 189 Pansemal – ST Smt. Chandrabhaga Kirare
19 203 Depalpur Vishal Patel
20 204 Indore – 1 Ms Preeti Agnihotri
21 207 Indore – 4 Surjeet Singh Chadda
22 213 Mahidpur Sardar Slngh Chouhan
23 216 Ujain Uttar Rajendra Bharti
24 217 Ujjain Dakshin Rajendra Vasistha
25 220 Ratlam City Smt. Prelata Dave
26 223 Alot – SC Manoj Chawla
27 224 Mandsour Narendra Nahata
28 225 Malhargarh — SC Parasuram Sisodia
29 230 Jawad Rajkumar Aheer

Madhya Pradesh Congress Fifth Candidate List 2018

S No. AC no. Assembly Name Candidate Name
1 1 Sheopur Babu Jandel
2 39 Rehli Kamlesh Sahu
3 53 Malhara Pradyuman Singh Lodhi
4 54 Pathariya Gourav Patel
5 60 Panna Shivjeet Singh
6 81 Devsar-SC Bansmani Verma(In Place of Rambhajan Saket)
7 90 Manpur – ST Pending
8 93 Murwara Mithilesh Jain
9 98 Jabalpur Uttar Vinay Kumar Saxena
10 137 Hoshangabad Sartaj Singh
11 139 Pipariya – SC Harish Beman
12 154 Govindpura Girish Sharma
13 155 Huzur Naresh Gyanchandan¡
14 173 Khateg­on Om Patel
15 227 Garoth Subhash Sujatia
16 228 Manasa Umrao Singh Gurjar
17 229 Neemuch Satyanarayan Patidar

Madhya Pradesh Congress Sixth Candidate List 2018

S No. AC no. Assembly Name Candidate Name
1 44 Jatara – SC Left for Loktantrik Janata Dal
2 90 Manpur – ST Smt. Gyanwati Singh(In place of Tilak Raj Singh)
3 156 Budhni Arun Yadav
4 204 Indore – 1 Sanjay Shukla(In place of Ms. Preeti Agnihotri)
5 205 Indore -2 Mohan Singh Sengar
6 208 Indore -5 Satyanarayan Patel
7 219 Ratlam Rural -ST Thavar Lai Bhuria(In place of Laxman Singh Dindor)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *