Telangana Assembly Election Candidate List 2018

Telangana Assembly Elections Candidate List

Telangana Candidate list, Telangana assembly election 2018 Candidates list, Telangana BJP Congress INC TRS TDP YSRCP candidate list, Telangana election ticket declared, Telangana election candidates list 2018, Telangana election complete candidate list 2018, Telangana Vidhan Sabha contesting candidate list, Telangana assembly election candidate list, TDP, TRS, YSRCP, INC, BJP

TELANGANA INC FIRST CANDIDATE LIST 2018

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 1 Sirpur Dr. Palvai Harish Babu
2 2 Chennur (SC) Dr. Venkatesh Netha Borlakunta
3 4 Mancherial Kokkira­la Premsagar Rao
4 5 Asifabad (ST) Athram Sakku
5 7 Adilabad Smt. Sujatha Gandrath
6 9 Nirmal Alleti Maheshwar Reddy
7 10 Mudhole Rama Rao Patel Pawar
8 11 Armur Smt Akula Lalitha
9 12 Bodhan P Sudharshan Reddy
10 13 Jukkal (SC) Soudagar Gangaram
11 14 Banswada Kasula Balaraju
12 16 Kamareddy Shabbir Ali
13 21 Jagtial Jeevan Reddy
14 23 Ramagundam M.S Raj Thakur
15 24 Manthani Sridhar Babu Duddíla
16 25 Peddapalle C. Vijay Ramana Rao
17 26 Karimnagar Ponnam Prabhakar
18 27 Choppadandi (SC) Dr Medipally Satyam
19 28 Vemulawada Aadi Srinivas
20 30 Manakondur {SC) Arepally Mohan
21 36 Andole (SC) Damoda­r Rajanarsimha
22 37 Narsapur V S­unitha laxma Reddy
23 38 Zahirabad (SC) Dr. J Geetha Reddy
24 39 Sangareddy Jaya Prakash Reddy (Jagga Reddy)
25 42 Gajwel Vanteru Pratap Reddy
26 45 QuthbulIapur Kuna Srisailam Gaud
27 50 Maheshwaram Smt. P. Sabita lndra Reddy
28 53 Chevella (SC) K.S. Ratnam
29 54 Pargi T. Ram Mohan Reddy
30 55 Vicaradab (SC) Gaddam Prasad Kumar
31 56 Tandur Panjugula Pilot Rohith Reddy­­
32 57 Musheerabad M. Anil Kumar Yadav­­­
33 63 Nampalli Mohd. Feroz Khan
34 65 Goshamahal M. Mukesh Goud

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
35 66 Charminar Mohammed Ghouse
36 67 Chandrayangutta Esa Binobaid Misri
37 71 Sedun­derabad Cantt. (SC) Sarve Sathya Narayana
38 72 Kodangal A. Revanth Reddy
39 75 Jadcherla Dr. Mallu Ravi
40 78 Wanaparthy Dr. G. Chinna Reddy
41 79 Gadwal Smt. D K Aruna
42 80 Alampur (SC) SA Sampath Kumar
43 81 Ngaarkumool Nagam Janardhan Reddy
44 82 Achampet (SC) Dr. Ch.Vamsi Krishna
45 83 Kalwakurthy Dr. Vamshichand Reddy
46 87 Nagarjuna Sagar K. Jana Reddy
47 89 Huzurnagar N. Uttam Kumar Reddy
48 90 Kodak Smt. N. Padmavati Reddy
49 91 Suryapet R. Damodar Reddy
50 92 Nalgonda Komatireddy Venkat Reddy
51 93 Munugode K. Rajgopal Reddy
52 94 Bhongir­ Kumbham AniJ Kumar Reddy·
53 95 Nakrekal(SC) Chirurmarti Lingaiah
54 97 Alair B. Bhikshmaiah Gaud
55 99 Ghanpur (Station) (SC) Smt. Singapur Indira
56 100 Palakurthi Janga Raghav Reddy
57 101 Domakal (ST) Dr. Jatoth Ramachandru Naik.
58 102 Mahabubabad (ST) Porika Balaram Naik
59 103 Narsampet Donti Madhava Reddy
60 104 Parkal Smt. Konda Surekha
61 109 Mulug (ST) Smt. D. Anasuya @ Seethakka
62 110 Pinapaka (ST) Rega Kantha Rao
63 114 Madira (SC) Bhatti Vikramarka Mallu
64 117 Kothagudem Vanama Venkateswar Rao
65 119 Bhadrachelam (ST) Podem Veeraíah

TELANGANA INC SECOND CANDIDATE LIST 2018

 

S No. AC No.   Assembly Name Candidate Name
1 6 Khanapur (ST) Ramesh Rathod
2 15 Yellareddy Jajala Surendar
3 22 Dharamapuri(ST) Adluri Laxman Kumar
4 29 Sircilla K K Mahendar Reddy
5 43 Medchal Kichannagri Laxman reddy
6 60 Khairalabad Dr Sravan Dasoju
7 61 Jubilee Hills P Vishnuvardhan Reddy
8 84 Shadnagar C Pratap Reddy
9 108 Bhupalpalle Gandra Venkat Ramana Reddy
10 113 Palair Kandala Upender Reddy

TELANGANA INC THIRD CANDIDATE LIST 2018

 

S No. AC No. Assembly name Candidate Name
1 8 Boath (­ST) Soyam Bapu Rao
2 17 Nizamabad (Urban) Taher Bin Hamdan
3 18 Nizamabad (Rural) Dr. Rekula Bhupathi Reddy
4 19 Baìkonda E. Anil Kumar
5 49 Lal Bahadur Nagar D. Sudhir Reddy
6 64 Karwan Osman Bin Mohammad AI Hazri
7 68 Yakutpura K Rajender Raju
8 69 Bahdurpura Kalem Baba
9 85 Koltapur Beeram Harsh Vardhan Reddy
10 86 Devarakonda (ST) Balu Naik
11 96 Thungathurthy {SC) Addanki Dayakar
12 98 Jangoan Ponnala Lakshmaiah
13 111 Yellandu (ST) Smt. Banoth Haripriya Naik

TELANGANA INC FOURTH CANDIDATE LIST 2018

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 26 Koratla Juvvadi Narsingh Rao
2 35 Narayankhed Suresh Kumar Shetkar
3 70 Secunderabad Kasani Gnaneshwar Mudiraj
4 73 Narayanpet Vamanagiri Krishna
5 76 Devarkadra Dr. Paban Kumar Reddy
6 88 Mirya1guda R. Krishnaiah

 

TELANGANA BJP FIRST CANDIDATE LIST 2018

S No. Assembly No & name Name of Candidate.
1 57 – Musheerabad Dr. K Laxman
2 59 -Amberpet Sri G Kishan Reddy
3 60 – Khairathabad Sri Chinthala Ramachandra Reddy
4 47 – Uppal Sri NVSS Prabhakar
5 65 -Gashamahal Sri T Raja Singh
6 44 – Malkajgiri Sri N.Ramchender Rao, MLC
7 49 -LS Nagar Sri Perala Sekhar Rao
8 25 – Peddapalle Sri G Rama Krishna Reddy, EX.MLA
9 91 -Suryapet Sri Sankineni Venkateswara Rao
10 43 – Medchal Sri P Mohan Reddy
11 83 – Kalwakurthy Sri T Achary
12 93 – Munugade Dr. G. Manahar Reddy
13 113 – Palair Sri Kandapally Sridhar Reddy
14 26 – Karimnagar Sri Bandi sanjay
15 41 – Oubbak Sri M Raghunandan Rao
16 36 -Andale (SC) Sri Babu Mohan Pally, EX.MLA
17 119 -Bhadrachalarn (ST) Smt. Kunja Satyavathi, EX.MLA
18 7 -Adilabad Sri Payai Shankar
19 10 – Mudhole Dr. Padakanti Ramadevi
20 73 – Narayanpet Sri K Rathanga Pandu Reddy
21 77 – Makthal Sri S Kandaiah
22 84 – Shad nagar Sri N Srivardhan Reddy
23 104 – Parkai Dr. P Vijayachandra Reddy
24 108 – Bhupalpalle Dr. Chandupatla Keerthy RE­ddy
25 8 -Bhoth (ST) Sri Madavi Raju
26 3 -Bellampalle (SC) Sri Kayyala Emaji
27 16 – Kamareddy Sri K Venkata Ramana Reddy
28 18 – Nizamabad (Rural) Sri Keshpally Anand Reddy
29 110 -Pinapaka (ST) Dr. Santosh Kumar Chanda
30 11 -Armoor Sri Prodduturi Vinay Kumar Reddy
31 22 -Dharmapuri (SC) Sri Kannam Anjaiah
32 30 -Manakondur (SC) Sri Gaddam Nagaraju
33 56 -Tandur Sri Patel Ravi Shankar
34 64 – Karwan Sri T Amar Singh
35 79 -Gadwal Sri Gadwal Venkatadri Reddy
36 82 -Achampet (SC) Sri Malleshwar Medipur
37 116 -Sathupalli (SC) Sri Namburi Ramalingeswara Rao
38 20-Korutla Dr. J Venkat

TELANGANA BJP SECOND CANDIDATE LIST 2018

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 1 Sirpur Dr. Srinivasulu
2 5 Asifabad (ST) Sri Ajmira Athmaram Naik
3 6 Khanapur (ST) Sri Satla Ashok
4 9 Nirmal Dr.(Smt.) Aindla Suvarna Reddy
5 17 Nizamabad (Urban) Sri Endala Lakshminarayana
6 21 Jagityal Sri Muduganti Ravinder Reddy
7 23 Ramagundam Smt. Balmuri Vanitha
8 29 Siricilla Sri Mallagari Narsa Goud
9 33 Siddipet Sri Naini Narotham Reddy
10 46 Kukatpally Sri Madhavaram Kantha Rao
11 51 Rajendranagar Sri Baddam Bal Reddy, EX.MLA
12 52 Sherlingampally Sri G. Yoganand
13 58 Malakpet Sri Ale Jithendra
14 66 Charminar Sri T. Uma Mahendra
15 67 Chandrayangutta Kum. Syed Shahezadi
16 68 Yakatpura Sri Charmani Roopraj
17 69 Bahadurpura Sri Haneef Ali
18 76 Devarkadra Sri Aggani Narsmulu Sagar
19 78 Wanaparthi Sri Kotha Amarender Reddy
20 81 Nagarkurnool Sri Nedanuri Dilip Chary
21 87 Nagarjuna Sagar Smt. Kankanala Niveditha
22 97 Alair Sri Donthiri Sridhar Reddy
23 99 Ghanpur (Station) (SC) Sri Perumandia Venkateshwarlu
24 105 Warangal West Sri M Dharma Rao, Ex.MLA
25 107 Wardhannapet (SC) Sri Kotha Saranga Rao
26 111 Yellandu (ST) Smt. Mokalla Naga Sravanthi
27 115 Wyra (ST) Ms. Bhukya Reshma Bai (Resyma Rathore)
28 118 Aswaraopeta (ST) Dr. Bukya Prasad Rao

TELANGANA BJP THIRD CANDIDATE LIST 2018

 

S No. AC No. Assembly Nmae Candidate Name
1 15 Yellareddy Sri Laxma Reddy
2 28 Vemulawada Sri Pratapa Ramakrishna
3 31 Huzurabad Sri Puppala Raghu
4 32 Husnabad Sri Chada Srinivas Reddy
5 34 Medak Sri Akula Rajaiah
6 35 Narayankhed Dr.G. Ravi Kumar Gaud
7 39 Sangareddy Sri B Rajeswar Rao Deshpande
8 40 Patancheru Sri P. Karunakar Reddy
9 48 lbrahimpatnam Smt. Kotha Ashok Gaud
10 53 Chevella (SC) Sri Kanjarla Prakash
11 63 Nampalli Sri Devara Karunakar
12 70 Secunderabad Sri Satish Gaud
13 72 Kodangal Sri Nagurao Namaji
14 74 Mahbubnagar Smt. G. Padmaja Reddy
15 80 Alampur (SC) Smt. Rajani Madhava Reddy
16 92 Nalgonda Sri Sreeramoju Shanmukha
17 95 Nakrekal (SC) Sri Kasarla Lingaiah
18 102 Mahabubabad (ST) Sri Jyothulu Hussaian Naik
19 112 Khammam Smt. Dr.Vuppala Sarada
20 114 Madhira (SC) Dr. Shyamal Rao

TELANGANA BJP FOURTH CANDIDATE LIST 2018

 

S No. AC No. Assembly Name Candidate Name
1 2 Chennur (SC) Sri Andugula Srinivasulu
2 38 Zahirabad (SC) Sri Jangam Gopi
3 42 Gajwel Smt. Akula Vijaya
4 61 Jubilee Hills Sri Sridhar Reddy
5 62 Sanathnagar Sri Bhavarlal Varma
6 100 Palakurthi Sri Somaiah Gaud
7 103 Narsampet Sri Edla Ashok Reddy

TELANGANA BJP FIFTH CANDIDATE LIST 2018

 

S No. AC No. Assenbly Name Candidate Name
1 13 Jukkal (SC) Smt. Aruna Thara
2 14 Banswada Sri Naidu Prakash
3 19 Balkonda Sri R Rajeshwar
4 24 Manthani Sri Rendia Sanath Kumar
5 27 Choppadandi (SC) Smt. Bodiga Shobha, EX.MLA
6 50 Maheshwaram Sri Andela Sriramulu Yadav
7 55 Vikarabad (SC) Sri Raipally Sai Krishna
8 75 Jadcherla Dr. Madhusudhan Yadav
9 85 Kollapur Sri Sudhakar Rao
10 86 Devarakonda (ST) Dr. Jaruplavath Gopi (Kalyan Naik)
11 88 Miryalguda Sri Karanati Prabhakar
12 89 Huzurnagar Sri Bobba Bhagya Reddy
13 90 Kodad Sri Jallepalli Venkatakeswar Rao
14 96 Thungathurthy (SC) Sri Kadiyam Ramchandraiah
15 98 Jangaon Sri K.V.L.N. Reddy (Raju)
16 101 Dornakal (ST) Sri G. Laxman Naik @ Lachiram
17 106 Warangal East Sri Kusuma Satish
18 109 Mulug (ST) Sri Banoth Devilal
19 117 Kothagudem Sri Byreddy Prabhakar Reddy

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *