Lok Sabha Elections 2019 BJP Candidate List

Lok Sabha Elections 2019 BJP Candidate List

Lok Sabha Elections Candidate List

Lok Sabha Candidate list 2019, Lok Sabha BJP Candidates list 2019, Lok Sabha BJP candidate list, Lok Sabha election BJP ticket declare, Lok Sabha election candidates list 2019

General elections are due to be held in India between April and May 2019 to constitute the 17th Lok Sabha. The elections can be held at an earlier date if the Council of Ministers recommends dissolution of the 16th Lok Sabha to the President of India. However, the government has publicly announced that the elections will be held according to schedule.

The candidate lists for all the parties will be updated here as soon as it is released. Lok Sabha Elections 2019 might be conducted in the month of April or May 2019 most probably.

Lok Sabha Election BJP Candidate List 2019 

BJP First Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Uttar Pradesh 77 Varanasi Hon’ble Prime Minister Shri Narendra Damodardas Modi 7
2. Gujarat 6 Gandhinagar Hon’ble National President, BJP Shri Amit Anil Chandra Shah 3
3. Uttar Pradesh 1 Saharanpur Shri Raghav Lakhanpal 1
4. Uttar Pradesh 3 Muzaffarnagar Dr. Sanjeev Kumar Balyan 1
5. Uttar Pradesh 4 Bijnor Kunwar Bharatendra Singh 1
6. Uttar Pradesh 6 Moradabad Shri Kunwar Sarvesh Kumar 3
7. Uttar Pradesh 8 Sambhal Shri Parmeshwar Lal Saini 3
8. Uttar Pradesh 9 Amroha Shri Kanwar Singh Tanwar 2
9. Uttar Pradesh 10 Meerut Shri Rajendra Agrawal 1
10. Uttar Pradesh 11 Baghpat Dr. Satya Pal Singh 1
11. Uttar Pradesh 12 Ghaziabad Dr. Vijay Kumar Singh 1
12. Uttar Pradesh 13 Gautam Buddha Nagar Dr. Mahesh Sharma 1
13. Uttar Pradesh 15 Aligarh Shri Satish Kumar Gautam 2
14. Uttar Pradesh 17 Mathura Smt. Hema Malini 2
15. Uttar Pradesh 18 Agra Shri S P Singh Baghel 2
16. Uttar Pradesh 19 Fatehpur Sikri Shri Raj Kumar Chaher 2
17. Uttar Pradesh 22 Etah Shri Rajveer Singh-MP (Raju Bhaiya) 3
18. Uttar Pradesh 23 Badaun Smt. Sangh Mitra Maurya 3
19. Uttar Pradesh 24 Aonla Shri Dharmendra Kumar 3
20. Uttar Pradesh 25 Bareilly Shri Santosh Kumar Gangwar 3
21. Uttar Pradesh 27 Shahjahanpur (SC) Shri Arun Sagar 4
22. Uttar Pradesh 28 Kheri Shri Ajay Kumar Mishra 4
23. Uttar Pradesh 30 Sitapur Shri Rajesh Verma 5
24. Uttar Pradesh 31 Hardoi (SC) Shri Jai Prakash Rawat 4
25. Uttar Pradesh 32 Misrikh (SC) Shri Ashok Rawat, Ex-MP 4
26. Uttar Pradesh 33 Unnao Swami Sakshi Ji Maharaj 4
27. Uttar Pradesh 34 Mohanlalganj (SC) Shri Kaushal Kishore 5
28. Uttar Pradesh 35 Lucknow Shri Rajnath Singh 5
29. Uttar Pradesh 37 Amethi Smt. Smriti Irani 5
30. Maharashtra 1 Nandurbar (ST) Dr. Heena Vijaykumar Gavit 4
31. Maharashtra 2 Dhule Dr. Subhash Ramrao Bhamre 4
32. Maharashtra 4 Raver Smt. Raksha Nikhil Khadse 3
33. Maharashtra 6 Akola Shri Sanjay Shamrao Dhotre 2
34. Maharashtra 8 Wardha Shri Ramdas Chandrabhanji Tadas 1
35. Maharashtra 10 Nagpur Shri Nitin Jairam Gadkari 1
36. Maharashtra 12 Gadchiroli-Chimur (ST) Shri Ashok Mahadeorao Nete 1
37. Maharashtra 13 Chandrapur Shri Hansraj Gangaram Ahir 1
38. Maharasthra 18 Jalna Shri Raosaheb Patil Danve 3
39. Maharasthra 23 Bhiwandi Shri Kapil Moreshwar Patil 4
40. Maharashtra 26 Mumbai-North Shri Gopal Chinayya Shetty 4
41. Maharashtra 29 Mumbai-North-Central Smt. Poonam Mahajan 4
42. Maharashtra 37 Ahmednagar Shri Sujay Vikhe 3
43. Maharashtra 39 Beed Dr. Pritam Gopinath Munde 2
44. Maharashtra 41 Latur (SC) Shri Sudhakar Bhalerao Shrungare 2
45. Maharashtra 44 Sangli Shri Sanjay(Kaka) Ramchandra Patil 3
46. Andaman and Nicobar Islands 1 Andaman and Nicobar Islands Shri Vishal Jolly 1
47. Assam 1 Karimganj (SC) Shri Kripanath Malla 2
48. Assam 2 Silchar Dr Rajdeep Roy Bengali 2
49. Assam 3 Autonomous District (ST) Shri Harensingh Bey 2
50. Assam 7 Gauhati Smt.Queen Ojha 3
51. Assam 8 Mangaldoi Shri Dilip Saikia 2
52. Assam 12 Jorhat Shri Tapan Gogai 1
53. Assam 13 Dibrugarh Shri Rameswar Teli 1
54. Assam 14 Lakhimpur Shri Pradan Baruah 1
55. Arunachal Pradesh 1 Aruanchal West Shri Kiren Rijiju 1
56. Arunachal Pradesh 2 Arunachal East Shri Tapir Gao 1
57. Chhattisgarh 1 Surguja (ST) Smt. Renuka Singh 3
58. Chhattisgarh 2 Raigarh (ST) Smt. Gomtee Sai 3
59. Chhattisgarh 3 Janjgir-Champa (SC) Shri Guharam Ajgale 3
60. Chhattisgarh 10 Bastar (ST) Shri Baiduram Kashyap 1
61. Chhattisgarh 11 Kanker (ST) Shri Mohan Mandavi 2
62. Dadra and Nagar Haveli 1 Dadra and Nagar Haveli (ST) Shri Natubhai Gomanbhai Patel 3
63. Jammu & Kashmir 1 Baramulla Shri M M War 1
64. Jammu & Kashmir 2 Srinagar Shri Khalid Jahangir 2
65. Jammu & Kashmir 3 Anantnag Shri Sofi Youssaf 3
66. Jammu & Kashmir 5 Udhampur Dr. Jitendra Singh 2
67. Jammu & Kashmir 6 Jammu Shri Jugal Kishore Sharma 1
68. Karnataka 2 Belgaum Shri Suresh Chanabasappa Angadi 3
69. Karnataka 3 Bagalkot Shri Parvatagouda C Gaddigoudar 3
70. Karnataka 4 Bijapur (SC) Shri Ramesh Chandappa Jigajinagi 3
71. Karnataka 5 Gulbarga (SC) Dr Umesh Jadhav 3
72. Karnataka 7 Bidar Shri Bhagwanth Khuba 3
73. Karnataka 9 Bellary Shri Devendrappa 3
74. Karnataka 10 Haveri Shri Shivkumar Chanabasappa Udasi 3
75. Karnataka 11 Dharwad Shri Pralhad Venkatesh Joshi 3
76. Karnataka 12 Uttara Kannada Shri Anantkumar Hegde 3
77. Karnataka 13 Davanagere Shri Gowdar M Siddeshwara 3
78. Karnataka 14 Shimoga Shri B Y Raghavendra 3
79. Karnataka 15 Udupi Chikmagalur Kum. Shobha Karandlaje 2
80. Karnataka 16 Hassan Shri A Manju 2
81. Karnataka 17 Dakshina Kannada Shri Nalin Kumar Kateel 2
82. Karnataka 18 Chitradurga(SC) Shri A Narayana Swamy 2
83. Karnataka 19 Tumkur Shri G S Basavaraju 2
84. Karnataka 21 Mysore Shri Prathap Simha 2
85. Karnataka 22 Chamrajanagar Shri Srinivasa Prasad 2
86. Karnataka 24 Bangalore North Shri D.V. Sadananda Gowda 2
87. Karnataka 25 Bangalore Central Shri P. C. Mohan 2
88. Karnataka 27 Chikkballapur Shri B N Bachchegowda 2
89. Kerala 1 Kasaragod Shri Raveesh Thantri Kuntar 3
90. Kerala 2 Kannur Shri C K Padmanabhan 3
91. Kerala 3 Vadakara Shri V K Sajeevan 3
92. Kerala 5 Kozhikode Adv K P Prakash Babu 3
93. Kerala 6 Malappuram Shri Unnikrishnan Master 3
94. Kerala 7 Ponnani Prof. V T Rema 3
95. Kerala 8 Palakkad Shri C Krishnakumar 3
96. Kerala 11 Chalakudy Shri A N Radhakrishnan 3
97. Kerala 12 Ernakulam Shri Alphonese Kannanthana 3
98. Kerala 15 Alappuzha Dr K S Radhakrishnan 3
99. Kerala 18 Kollam Shri K V Sabu 3
100. Kerala 19 Attingal Smt. Sobha Surendran 3
101. Kerala 20 Thiruvananthapuram Shri Kummanam Rajasekharan 3
102. Lakshadweep 1 Lakshadweep(ST) Shri Abdul Khader 1
103. Manipur 1 Inner Manipur Shri K K Ranjan Singh 2
104. Manipur 2 Outer Manipur (ST) Shri H Shokhopao Mate (Benjamin) 1
105. Mizoram 1 Mizoram (ST) Shri Nirupam Chakma 1
106. Odisha 2 Sundargarh (ST) Shri Jual Oram 2
107. Odisha 4 Keonjhar(ST) Shri Ananta Naik 3
108. Odisha 6 Balasore Shri Pratap Sarangi 4
109. Odisha 9 Dhenkanal Shri Rudra Narayan Pani 3
110. Odisha 10 Bolangir Shri Sangeeta Kumari Singh Deo 2
111. Odisha 12 Nabarangpur (ST) Shri Balabhadra Majhi 1
112. Odisha 15 Kendrapara Shri Baijayant Panda 4
113. Odisha 18 Bhubaneswar Smt. Aparajita Sarangi 3
114. Odisha 19 Aska Smt. Anita Priyadarshni 2
115. Odisha 20 Berhampur Shri Brughu Baxipatra 1
116. Rajasthan 1 Ganganagar (SC) Shri Nihal Chand Chauhan 5
117. Rajasthan 2 Bikaner (SC) Shri Arjun Ram Meghwal 5
118. Rajasthan 4 Jhunjhunu Shri Narendra Khinchal 5
119. Rajasthan 5 Sikar Shri Sumedhanand Saraswati 5
120. Rajasthan 6 Jaipur Rural Col. Rajyavardhan Singh Rathore 5
121. Rajasthan 7 Jaipur Shri Ramcharan Bohra 5
122. Rajasthan 12 Tonk-Sawai Madhopur Shri Sukhbir Singh Jaunapuria 4
123. Rajasthan 13 Ajmer Shri Bhagirath Chaudhary 4
124. Rajasthan 15 Pali Shri P P Chaudhary 4
125. Rajasthan 16 Jodhpur Shri Gajendra Singh Shekhawat 4
126. Rajasthan 18 Jalore Shri Devji Mansingram Patel 4
127. Rajasthan 19 Udaipur Shri Arjunlal Meena 4
128. Rajasthan 21 Chittorgarh Shri C. P. Joshi 4
129. Rajasthan 23 Bhilwara Shri Subhash Chandra Baheria 4
130. Rajasthan 24 Kota Shri Om Birla 4
131. Rajasthan 25 Jhalawar-Baran Shri Dushyant Singh 4
132. Sikkim 1 Sikkim Shri Laten Tshering Sherpa 1
133. Tamil Nadu 20 Coimbatore Shri C P Radhakrishnan 2
134. Tamil Nadu 31 Sivaganga Shri H Raja 2
135. Tamil Nadu 35 Ramanathapuram Shri Nainar Nagendran 2
136. Tamil Nadu 36 Thoothukkudi Dr Tamilisai Soundarrajan 2
137. Tamil Nadu 39 Kanniyakumari Shri Pon. Radhakrishnan 2
138. Telangana 3 Karimnagar Shri Bandi Sanjay 1
139. Telangana 4 Nizamabad Shri D. Aravind 1
140. Telangana 7 Malkajgiri Shri N Ramchandra Rao 1
141. Telangana 8 Secunderabad Shri G Kishan Reddy 1
142. Telangana 11 Mahabubnagar Smt. D K Aruna 1
143. Telangana 12 Nagarkurnool (SC) Kum. Bangaru Shruthi 1
144. Telangana 13 Nalgonda Shri Garlapati Jithender Kumar 1
145. Telangana 14 Bhongir Shri P V Shamsunder Rao 1
146. Telangana 15 Warangal Shri Chinta Sambamurthy 1
147. Telangana 16 Mahabubabad Shri Jatothu Hussain Naik 1
148. Tripura 1 Tripura West Ms Pratima Bhaumik 1
149. Tripura 2 Tripura East (ST) Shri Rebati Tripura 2
150. Uttarakhand 1 Tehri Garhwal Smt. Mala Rajya Laxmi 1
151. Uttarakhand 2 Garhwal Shri Tirath Singh Rawat 1
152. Uttarakhand 3 Almora (SC) Shri Ajay Tamta 1
153. Uttarakhand 4 Nainital-Udhamsingh Nagar Shri Ajay Bhatt 1
154. Uttarakhand 5 Hardwar Dr. Ramesh Pokhriyal (Nishank) 1
155. West Bengal 1 Coochbehar Shri Nisith Pramanik 1
156. West Bengal 2 Alipurduars (ST) Shri John Barla 1
157. West Bengal 3 Jalpaiguri (SC) Dr Jayanta Ray 2
158. West Bengal 5 Raiganj Smt. Deboshree Chaudhary 2
159. West Bengal 6 Balurghat Dr Sukanta Majumdar 3
160. West Bengal 7 Maldaha Uttar Shri Khagen Murmu 3
161. West Bengal 8 Maldaha Dakshin Smt. Sreerupa Mitra Choudhury 3
162. West Bengal 12 Krishnanagar Shri Kalyan Chowbey 4
163. West Bengal 15 Barrackpur Shri Arjun Singh 5
164. West Bengal 16 Dum Dum Shri Samik Bhattacharya 7
165. West Bengal 17 Barasat Dr Mrinal Kanthi Debnath 7
166. West Bengal 18 Basirhat Shri Sayantan Basu 7
167. West Bengal 19 Jaynagar (SC) Dr Ashok Kandari 7
168. West Bengal 20 Mathurapur (SC) Shri Shyamaprasad Halder 7
169. West Bengal 22 Jadavpur Prof. Anupam Hazra 7
170. West Bengal 23 Kolkata Dakshin Shri Chandra Kumar Bose 7
171. West Bengal 24 Kolkata Uttar Shri Rahul Sinha 7
172. West Bengal 27 Serampore Shri Debajit Sarkar 5
173. West Bengal 28 Hooghly Smt. Locket chaterjee 5
174. West Bengal 29 Arambagh (SC) Shri Tapan Roy 5
175. West Bengal 30 Tamluk Shri Siddharth Naskar 6
176. West Bengal 32 Ghatal Smt. Bharati Ghosh 6
177. West Bengal 33 Jhargram (ST) Dr Kunar Hembram 6
178. West Bengal 34 Medinipur Shri Dilip Ghosh 6
179. West Bengal 37 Bishnupur (SC) Shri Soumitra Kha 6
180. West Bengal 38 Bardhaman Purba (SC) Shri Paresh Chandra Das 4
181. West Bengal 40 Asansol Shri Babul Supriyo 4
182. West Bengal 42 Birbhum Shri Dudh Kumar Mondal 4
183. Andhra Pradesh 4 Visakhapatnam Shri D Purandeshwari 1
184. Andhra Pradesh 14 Narasaraopet Shri Kanna Lakshminarayana 1

 

BJP 2nd Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Daman and Diu 1 Daman and Diu Shri Lalubhai Patel 3

 

BJP 3rd Candidate List 2019

 

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Andhra Pradesh 1 Aruku (ST) K V V Satyanarayan Reddy 1
2. Andhra Pradesh 2 Srikakulam Perla Sambamurti 1
3. Andhra Pradesh 3 Vizianagaram P Sanyasi Raju 1
4. Andhra Pradesh 5 Anakapalli Dr. Gandi Venkata Satyanarayana 1
5. Andhra Pradesh 6 Kakinada Yalla Venkata Ramamohana Rao (Dorababu) 1
6. Andhra Pradesh 7 Amalapuram (SC) AyyajiVema Manepalli 1
7. Andhra Pradesh 8 Rajahmundry Satya Gopinath dasparavasthu 1
8. Andhra Pradesh 9 Narsapuram Paidikonda Manikyalarao 1
9. Andhra Pradesh 10 Eluru Chinnam Ramkotaya 1
10. Andhra Pradesh 11 Machilipatnam Gudivaka Ramanjaneyulu 1
11. Andhra Pradesh 12 Vijayawada Dilip Kumar Kilaru 1
12. Andhra Pradesh 13 Guntur ValluruJayaprakash Narayana 1
13. Andhra Pradesh 15 Bapatla (SC) Dr. Challagali Kishore Kumar 1
14. Andhra Pradesh 16 Ongole Thogunta Srinivas 1
15. Andhra Pradesh 17 Nandyal Dr. AdinarayanaInti 1
16. Andhra Pradesh 18 Kurnool Dr. P V Parthasarthi 1
17. Andhra Pradesh 19 Anantapur HamsaDevineni 1
18. Andhra Pradesh 20 Hindupur Pogala Venkata Parthasarthi 1
19. Andhra Pradesh 21 Kadapa Singa Reddy Ramchandra Reddy 1
20. Andhra Pradesh 22 Nellore Suresh Reddy Sannapareddy 1
21. Andhra Pradesh 23 Tirupati (SC) Bommi Sri Hari Rao 1
22. Andhra Pradesh 24 Rajampet Pappireddi Maheswara Reddy 1
23. Andhra Pradesh 25 Chittoor (SC) Jayaram Duggani 1
24. Assam 9 Tezpur Sjt. Pallab Lochan Das 1
25. Maharashtra 3 Jalgaon Mrs. Smita Uday Wagh 3
26. Maharashtra 16 Nanded Shri Pratap Patil Chikkalikar 2
27. Maharashtra 20 Dindori (ST) Dr. Bharati Pawar 4
28. Maharashtra 34 Pune Shri Girish Bapat 3
29. Maharashtra 35 Baramati Mrs. Kanchan Rahul Kul 3
30. Maharashtra 42 Solapur (SC) Dr. Jaysidhesvar Swami 2
31. Meghalaya 1 Shillong (ST) Shri Sanbor Shullai, MLA 1
32. Odisha 1 Bargarh Shri Suresh Pujari 2
33. Odisha 3 Sambalpur Shri Nitesh Ganga Deb 3
34. Odisha 11 Kalahandi Shri Basanta Kumar Panda 1
35. Odisha 17 Puri Dr. Sambit Patra 3
36. Odisha 21 Koraput (ST) Shri Jayaram Pangi 1

 BJP 4th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1 Bihar 2 Paschim Champaran Dr. Sanjay Jaiswal 6
2 Bihar 3 Purvi Champaran Radha Mohan Singh 6
3 Bihar 4 Sheohar Smt. Rama Devi 6
4 Bihar 6 Madhubani Ashok Kumar Yadav 5
5 Bihar 9 Araria Pradeep Singh 3
6 Bihar 14 Darbhanga Gopal Ji Thakur 4
7 Bihar 15 Muzaffarpur Ajay Nishad 5
8 Bihar 19 Maharajganj Janardan Singh Sigriwal 6
9 Bihar 20 Saran Rajiv Pratap Rudy 5
10 Bihar 22 Ujiarpur Nityanand Rai 4
11 Bihar 24 Begusarai Giriraj Singh 4
12 Bihar 30 Patna Sahib Ravi Shankar Prasad 7
13 Bihar 31 Pataliputra Ram Krapal Yadav 7
14 Bihar 32 Arrah Rajkumar Singh 7
15 Bihar 33 Buxar Ashwini Kumar Choubey 7
16 Bihar 34 Sasaram (SC) Chedi Paswan 7
17 Bihar 37 Aurangabad Susheel Kumar Singh 1

 

BJP 5th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Telangana 1 Adilabad (ST) Shri Soyam Babu Rao 1
2. Telangana 2 Peddapalle (SC) Shri S. Kumar 1
3. Telangana 5 Zahirabad Shri Banala Laxma Reddy 1
4. Telangana 9 Hyderabad Dr. Bhagwanth Rao 1
5. Telangana 10 Chelvella Shri B. Janardhan Reddy 1
6. Telangana 17 Khammam Shri Vasudev Rao 1
7. Kerala 17 Pathanamthitta Shri K. Surendran 3
8. Uttar Pradesh 2 Kairana Shri Pradeep Choudhary 1
9. Uttar Pradesh 5 Nagina (SC) Dr. Yeshwant 2
10. Uttar Pradesh 14 Bulandshahr (SC) Shri Bhola Singh 2
11. West Bengal 9 Jangipur Smt. Mafuja Khatun 3

 

BJP 6th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Goa 1 North Goa Shri Shripad Yesso Naik 3
2. Goa 2 South Goa Adv. Narendra Keshav Sawaikar 3
3. Madhya Pradesh 1 Morena Shri Narendra Singh Tomar 6
4. Madhya Pradesh 2 Bhind (SC) Smt. Sandhya Rai 6
5. Madhya Pradesh 6 Tikamgarh (SC) Shri Virendra Kumar Khateek 5
6. Madhya Pradesh 7 Damoh Shri Prahlad Patel 5
7. Madhya Pradesh 9 Satna Shri Ganesh Singh 5
8. Madhya Pradesh 10 Rewa Shri Janardan Mishra 5
9. Madhya Pradesh 11 Sidhi Smt. Riti Pathak 4
10. Madhya Pradesh 12 Shahdol (ST) Smt. Himadri Singh 4
11. Madhya Pradesh 13 Jabalpur Shri Rakesh Singh 4
12. Madhya Pradesh 14 Mandla (ST) Shri Faggan Singh Kulaste 4
13. Madhya Pradesh 17 Hoshangabad Shri Rao Udai Pratap Singh 5
14. Madhya Pradesh 22 Ujjain (SC) Shri Anil Firojiya 7
15. Madhya Pradesh 23 Mandsour Shri Sudhir Gupta 7
16. Madhya Pradesh 28 Khandwa Shri Nand Kumar Singh Chouhan 7
17. Madhya Pradesh 29 Betul (ST) Shri Durgadas Uike 5
18. Jharkhand 1 Rajmahal (ST) Shri Hemlal Murmu 7
19. Jharkhand 2 Dumka (ST) Shri Sunil Soren 7
20. Jharkhand 3 Godda Shri Nishikant Dubey 7
21. Jharkhand 7 Dhanbad Shri Pashupati Nath Singh 6
22. Jharkhand 9 Jamshedpur Shri Vidhyut Varan Mahato 6
23. Jharkhand 10 Singhbhum (ST) Shri Laxman Giluva 6
24. Jharkhand 11 Khunti (ST) Shri Arjun Munda 5
25. Jharkhand 12 Lohardaga (ST) Shri Sudarshan Bhagat 4
26. Jharkhand 13 Palamau (SC) Shri Vishnu Dayal Ram 4
27. Jharkhand 14 Hazaribagh Shri Jayant Sinha 5
28. Gujarat 1 Kachchh (SC) Shri Vinod Bhai Chavda 3
29. Gujarat 5 Sabarkantha Shri Dipsinh Radhod 3
30. Gujarat 8 Ahmedabad West (SC) Dr. Kirit Bhai Solanki 3
31. Gujarat 9 Surendranagar Dr. Mahendra Bhai Munjpara 3
32. Gujarat 10 Rajkot Shri Mohan Bhai Kundariya 3
33. Gujarat 12 Jamnagar Mrs. Punamben Madam 3
34. Gujarat 14 Amreli Shri Naran Bhai Kchhadia 3
35. Gujarat 15 Bhavnagar Dr. Mrs. Bharati Ben Shiyal 3
36. Gujarat 17 Kheda Shri Devusinh Chauhan 3
37. Gujarat 19 Dahod (ST) Shri Jashvant Sinh Bhabhor 3
38. Gujarat 20 Vadodara Mrs. Ranjan Ben Bhatt 3
39. Gujarat 22 Bharuch Shri Mansukh Bhai Vasava 3
40. Gujarat 23 Bardoli (ST) Shri Parbhu Bhai Vasava 3
41. Gujarat 25 Navsari Shri C.R. Patil 3
42. Gujarat 26 Valsad (ST) Dr. K.C. Patel 3
43. Himachal Pradesh 1 Kangra Shri Kishan Kapoor 7
44. Himachal Pradesh 2 Mandi Shri Ramswroop Sharma 7
45. Himachal Pradesh 3 Hamirpur Shri Anurag Thakur 7
46. Himachal Pradesh 4 Shimla (SC) Shri Suresh Kashyap 7
47. Karnataka 20 Mandya Smt Sumalatha (IND Support) 2
48. Karnataka 28 Kolar (SC) Shri S Muniswamy 2

 

BJP 7th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Chhattisgarh 4 Korba Shri Jyoti Nand Dubey 3
2. Chhattisgarh 5 Bilaspur Shri Arun Saw 3
3. Chhattisgarh 6 Rajnandgaon Shri Santosh Pandey 2
4. Chhattisgarh 7 Durg Shri Vijay Baghel 3
5. Chhattisgarh 8 Raipur Shri Sunil Soni 3
6. Chhattisgarh 9 Mahasamund Shri Chunnilal Sahu 2
7. Telangana 6 Medak Shri Raghunanadan Rao 1
8. Meghalaya 2 Tura (ST) Shri Rikman G Momim 1
9. Maharashtra 11 Bhandara- Gondiya Shri Sunil Baburao Mendhe 1

 

BJP 8th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Odisha 13 Kandhamal Shri Mahameghabaham Aira Kharbela Swain 2
2. Odisha 14 Cuttack Shri Prakash Mishra 3

 

BJP 9th Candidate List 2019

S. No. State PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Assam 10 Nowgong Shri Rupak Sharma 2
2. Karnataka 23 Bangalore Rural Shri Ashwat Narain 2
3. Karnataka 26 Bangalore South Shri Tejaswi Surya L.S. 2
4. Uttar Pradesh 16 Hathras (SC) Shri Rajveer Singh Balmiki (Diler) 2

 

BJP 10th Candidate List 2019

S. No. States PC No. PC Name Name of the Candidate Phase
1. Uttar Pradesh 7 Rampur Smt Jaya Prada 3
2. Uttar Pradesh 26 Pilibhit Shri Varun Gandhi, MP 3
3. Uttar Pradesh 29 Dhaurahra Smt Rekha Verma 5
4. Uttar Pradesh 38 Sultanpur Smt Maneka Gandhi, MP 6
5. Uttar Pradesh 40 Farrukhabad Shri Mukesh Rajpoot 4
6. Uttar Pradesh 41 Etawah (SC) Shri Ramashankar Katheriya, MP 4
7. Uttar Pradesh 42 Kannauj Shri Subrat Pathak 4
8. Uttar Pradesh 43 Kanpur Shri Satyadev Pachuri 4
9. Uttar Pradesh 44 Akbarpur Shri Davendra Singh Bhole, MP 4
10. Uttar Pradesh 45 Jalaun (SC) Shri Bhanu Pratap Verma, MP 4
11. Uttar Pradesh 47 Hamirpur Shri Pushpendra Singh Chandel, MP 4
12. Uttar Pradesh 49 Fatehpur Sadhvi Niranjan Jyoti,MP 5
13. Uttar Pradesh 50 Kaushambi (SC) Shri Vinod Sonkar, MP 5
14. Uttar Pradesh 52 Allahabad Smt Rita Bahuguna Joshi 6
15. Uttar Pradesh 53 Barabanki (SC) Shri Upednra Rawat 5
16. Uttar Pradesh 54 Faizabad Shri Lallu Singh, MP 5
17. Uttar Pradesh 56 Bahraich (SC) Shri Akshaywar lal Gaud 5
18. Uttar Pradesh 57 Kaiserganj Shri Brijbhushan Sharan Singh, MP 5
19. Uttar Pradesh 58 Shrawasti Shri Daddan Mishra, MP 6
20. Uttar Pradesh 59 Gonda Shri Kirtiwardhan Singh, MP 5
21. Uttar Pradesh 60 Domariyaganj Shri Jagdambika Pal, MP 6
22. Uttar Pradesh 61 Basti Shri Harish Dwivedi, MP 6
23. Uttar Pradesh 63 Maharajganj Shri Pankaj Chaudhary, MP 7
24. Uttar Pradesh 65 Kushi Nagar Shri Vijay Dubey, MP 7
25. Uttar Pradesh 67 Bansgaon (SC) Shri Kamlesh Paswan, MP 7
26. Uttar Pradesh 71 Salempur Shri Ravindra Kushwaha, MP 7
27. Uttar Pradesh 72 Ballia Shri Virendra Singh Mast 7
28. Uttar Pradesh 75 Ghazipur Shri Manoj Sinha 7
29. Uttar Pradesh 76 Chandauli Shri Mahendra Nath Pandey 7
30. West Bengal 10 Baharampur Shri Krishna Juardar Arya 4
31. West Bengal 11 Murshidabad Shri Humayun Kabir 3
32. West Bengal 13 Ranaghat (SC) Dr Mukut Mani Adhikari 4
33. West Bengal 14 Bangaon (SC) Shri Shantanu Thakur 5
34. West Bengal 21 Diamond harbour Shri Nilanjan Roy 7
35. West Bengal 25 Howrah Shri Rantidev Sen Gupta 5
36. West Bengal 26 Uluberia Shri Joy Banerjee 5
37. West Bengal 31 Kanthi Dr Debashish Samant 6
38. West Bengal 36 Bankura Dr Subhash Sarkar 6
39. West Bengal 41 Bolpur (SC) Shri Ram Prashad Das 4

 

BJP 11th Candidate List 2019

S. No. State PC No. PC Name Name of Candidate Phase
1 Gujarat 2 Banaskantha Shri Parbat Bhai Patel 3
2 Gujarat 11 Porbandar Shri Ramesh Dhaduk 3
3 Gujarat 18 Panchmahal Shri Ratan Singh 3

BJP 12th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1 Jammu & Kashmir 4 Ladakh Shri Jamyang Tsering Namgyal 5
2 Karnataka 1 Chikkodi ShriAnna Saheb Jolle 3
3 Karnataka 6 Raichur (ST) Shri Raja Amresh Nayak 3
4 Karnataka 8 Koppal Shri Sanganna Karadi 3
5 Madhya Pradesh 15 Balaghat Shri Dhal Singh Bisen 4
6 Madhya Pradesh 20 Rajgarh Shri Roadmal Nagar 6
7 Madhya Pradesh 27 Khargone (ST) Shri Gajendra Patel 7
8 Maharashtra 43 Madha Shri Ranjeet Singh Hindurao Naik Nimbalkar 3
9 Rajasthan 3 Churu Shri Rahul Kaswan, MP 5
10 Rajasthan 8 Alwar Shri Balak Nath 5
11 Rajasthan 20 Banswara (ST) Shri Kanakmal Katara 4

BJP 13th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Gujarat 3 Patan Shri Bharatsinh Dabhi Thakor 3
2. Gujarat 13 Junagadh Shri Rajeshbhai Chudasma 3
3. Gujarat 16 Anand Shri Miteshbhai Patel (Bakabhai) 3
4. Gujarat 21 Chhota Udaipur (ST) Mrs Geetaben Rathva 3

BJP 14th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Odisha 5 Mayurbhanj (ST) Er Biswesar Tudu 4
2. Odisha 7 Bhadrak (SC) Shri Abhimanyu Sethi 4
3. Odisha 8 Jajpur (SC) Shri Amiya Mallick 4

BJP 15th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Gujarat 4 Mahesana Mrs. Sharda Ben Patel W/O  Late Shri Anil Bhai Patel (Former Minister) 3
2. Gujarat 24 Surat Smt. Darshana Jardosh 3
3. Kerala 10 Thrissur Shri Suresh Gopi 3

 

BJP 16th Candidate List 2019

S.  No. States PC No. Name of PC Name of the Candidate Phase
1 Maharashtra 28 Mumbai North East Shri Manoj Kotak 4
2 Uttar Pradesh 20 Firozabad Dr. Chandra Sen Jadun 3
3 Uttar Pradesh 21 Mainpuri Shri Prem Singh Shakya 3
4 Uttar Pradesh 36 Rae Bareli Shri Dinesh Pratap Singh 5
5 Uttar Pradesh 69 Azamgarh Shri Dinesh Lal Yadav 6
6 Uttar Pradesh 74 Machhlishahr Shri VP Saroj 6

BJP 17th Candidate List 2019

S. No. State PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Gujarat 7 Ahmedabad East Shri H.S. Patel 3

BJP 18th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Haryana 1 Ambala (SC) Shri Ratan Lal Katariya 6
2. Haryana 2 Kurukshetra Shri Nayab Singh Saini 6
3. Haryana 3 Sirsa (SC) Smt Suneeta Duggal 6
4. Haryana 5 Karnal Shri Sanjay Bhatiya 6
5. Haryana 6 Sonipat Shri Ramesh Chandra Kaushik 6
6. Haryana 8 Bhiwani-Mahendragarh Shri Dharmvir Singh 6
7. Haryana 9 Gurgaon Shri Rao Indrajeet Singh 6
8. Haryana 10 Faridabad Shri Krisnpal Gurjar 6
9. Madhya Pradesh 3 Gwalior Shri Vivek Sejwalkar 6
10. Madhya Pradesh 16 Chhindwara Shri Natthan Shah 4
11. Madhya Pradesh 21 Dewas (SC) Shri Mahendra Solanki 7
12. Odisha 16 Jagatsinghpur (SC) Shri Bibhuprasad Tarai 4
13. Rajasthan 9 Bharatpur (SC) Smt Ranjeeta Kohli 5
14. Rajasthan 10 Karauli-Dholpur (SC) Shri Manoj Rajuriya 5
15. Rajasthan 17 Barmer Shri Kailash Chaudhry 4
16. Rajasthan 22 Rajsamand Smt Diya Kumari 4
17. Uttar Pradesh 46 Jhansi Shri Anurag Sharma 4
18. Uttar Pradesh 48 Banda Shri R K Patel 5
19. Uttar Pradesh 51 Phulpur Smt Keshri Patel 6
20. Uttar Pradesh 68 Lalganj (SC) Smt Nilam Sonkar 6
21. West Bengal 35 Purulia Shri Jyotirmoy Mahto 6
22. Jharkhand 4 Chatra Shri Sunil Singh 4
23. Jharkhand 5 Kodarma Smt Annapurna Devi Yadav 5
24. Jharkhand 8 Ranchi Shri Sanjay Seth 5

BJP 19th Candidate List 2019

S. No. State No. & Name of Constituency Name of the Candidate Phase
1 West Bengal 39-Burdwan-Durgapur Shri S.S. Ahluwalia 4

BJP 20th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1 Haryana 4 Hisar Sh. Brijendra Singh 6
2 Haryana 7 Rohtak Sh. Arvind Sharma 6
3 Madhya Pradesh 8 Khajuraho Sh. Bishnu Datt Sharma 5
4 Madhya Pradesh 24 Ratlam (ST) Sh. G S Damor 7
5 Madhya Pradesh 25 Dhar (ST) Sh. Chattar Singh Darbar 7
6 Rajasthan 11 Dausa (ST) Smt. Jaskaur Meena 5

 

BJP 21st Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Uttar Pradesh 39 Pratapgarh Sh. Sangam Lal Gupta 6
2. Uttar Pradesh 55 Ambedkar Nagar Sh. Mukut Bihari 6
3. Uttar Pradesh 62 Sant Kabir Nagar Sh. Praveen Nishad 6
4. Uttar Pradesh 64 Gorakhpur Sh. Ravi Kishan 7
5. Uttar Pradesh 66 Deoria Sh. Ramapati Ram Tripathi 7
6. Uttar Pradesh 73 Jaunpur Sh. K P Singh 6
7. Uttar Pradesh 78 Bhadohi Sh. Ramesh Bind 6

BJP 22nd Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Madhya Pradesh 4 Guna  Dr. K.P. Yadav 6
2. Madhya Pradesh 5 Sagar  Shri Raj Bahadur Singh 6
3. Madhya Pradesh 18 Vidisha  Shri Ramakant Bhargav 6
4. Madhya Pradesh 19 Bhopal  Sadhvi Pragya Singh Thakur 6

 

BJP 23rd Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Madhya Pradesh 26 Indore  Sh. Shankar Lalwani 7
2. Delhi 1 Chandni Chowk  Dr Harshwardhan 6
3. Delhi 2 North East Delhi  Sh. Manoj Tiwari 6
4. Delhi 6 West Delhi  Sh. Pravesh Verma 6
5. Delhi 7 South Delhi  Sh. Ramesh Bidhuri 6
6. Punjab 2 Amritsar  Sh. Hardeep Puri 7
7. Uttar Pradesh 70 Ghosi  Sh. Harinarayan Rajbhar 7

BJP 24th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. NCT OF Delhi 3 East Delhi  Sh. Gautam Gambhir 6
2. NCT OF Delhi 4 New Delhi  Smt. Minakshi Lekhi 6

BJP 25th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. NCT OF Delhi 5 North West Delhi (SC)  Shri Hansraj Hans 6

BJP 26th Candidate List 2019

S. No. States PC No. Name of PC Name of Candidate Phase
1. Chandigarh 1 Chandigarh Smt. Kirron Kher 7
2. Punjab 1 Gurdaspur Sh. Sunny Deol 7
3. Punjab 5 Hoshiarpur (SC) Sh. Som Prakash 7

 

Lok Sabha Elections 2019 Updates Click Here

Lok Sabha Elections 2019 – Important Links

Lok Sabha Election Opinion Poll 2019

Lok Sabha Election Schedule Date 2019

Lok Sabha  Election Candidate List 2019

Lok Sabha Election Result 2019

1 thought on “Lok Sabha Elections 2019 BJP Candidate List

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *